Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szybkie przekierowania do wiarygodnych źródeł – to recepta na fake newsy w sieci

11.06.2021, 18:14aktualizacja: 11.06.2021, 18:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
„Szczepionką” na fake newsy może być udzielanie internautom automatycznej, prostej i szybkiej odpowiedzi na zadawane przez nich w sieci pytania, jak np. na pytanie o to, czy technologia 5G jest szkodliwa dla zdrowia – to jedna z propozycji, jaka padła podczas piątkowej debaty na temat wpływu fałszywych informacji na zachowania społeczne.

„Skoro jest tak, że najprostsze tłumaczenia zyskują tak wielkie uznanie, to jest to również ważne spostrzeżenie i wskazówka pokazująca, jak tworzyć >>szczepionki<< antyfake’owe - mówił Józef Orzeł, przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji. - Trzeba mówić do ludzi tym samym językiem i udzielać odpowiedzi szybko” – dodał.

Według niego, najprostszą metodą wydaje się być stworzenie listy największych i najczęstszych kłamstw i wyświetlanie natychmiast właściwej odpowiedzi. I tak np. po wpisaniu w sieci pytania, czy technologia 5G jest szkodliwa dla zdrowia, internauta powinien najpierw zobaczyć wiarygodne serwisy i portale, a nie te, które powtarzają fake newsy. „To wymaga współpracy ze światowymi przeglądarkami” – podkreślał Orzeł.

Małgorzata Zakrzewska, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Play, zapowiedziała podczas debaty, że już 20 lipca ruszy w Polsce system, w którym każdy obywatel będzie mógł bezpłatnie sprawdzić natężenie pola magnetycznego w swoim otoczeniu. Rozwiązanie – którego celem jest uświadomienie społeczeństwu rzeczywistego oddziaływania sieci telefonii komórkowych, a zwłaszcza 5G – powstało w Instytucie Łączności, we współpracy z operatorami sieci komórkowych.

Dr Leszek Mellibruda, profesor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, przedstawił wyniki badań przeprowadzonych wśród ponad 600 studentów, na temat fake newsów i reakcji na to zjawisko.

„Młodzież już wie, co robić. Jeszcze dwa lata temu większość ankietowanych studentów nie wiedziała jak zareagować na fałszywą informację, dziś taką postawę deklaruje tylko 4 proc.” – mówił profesor.

Z badań wynika, że 58 proc. uczestników sondażu zgłosiłaby fake newsa operatorowi sieci, 37 proc. badanych uważa, że nie należy reagować, 26 proc. zalecało zareagować raz i nie kontynuować sporu, a 24 proc. „zbanować” nadawcę, czyli ograniczyć dostęp do danych for lub stron internetowych.

Szef Rady ds. Cyfryzacji Józef Orzeł, komentując ostatnie doniesienia o ataku hakerów na skrzynkę mailową szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka zasugerował, że być może Państwo powinno chronić również prywatne konta polityków czy urzędników.

„Są urządzenia, które to umożliwiają” – dodał.

Debatę „Wpływ fake newsów na zachowania społeczne – jak groźna może być dezinformacja” prowadzili redaktor serwisu FakeHunter PAP Anna Gwozdowska oraz dziennikarz i publicysta Wiktor Świetlik.

Dyskusja odbyła się przy okazji III edycji – organizowanego przez Polską Agencję Prasową w dniach 11-13 czerwca – konkursu FakeHunter Challenge, którego uczestnicy tropią fałszywe informacje na tematy gospodarcze: głównie w zakresie telekomunikacji i energetyki. Celem wydarzenia jest edukowanie społeczeństwa w zakresie demaskowania internetowych fake newsów i zdobywania wiarygodnych informacji.

Konkursowi towarzyszy w piątek i w sobotę (11-12 czerwca) cykl rozmów i debat, transmitowanych na portalu PAP MediaRoom (https://pap-mediaroom.pl/). Swoją wiedzą i obserwacjami dzielą się m.in.: kardiochirurg Grzegorz Religa, pracujący w NASA naukowiec Artur Chmielewski, profesor matematyki, specjalista od sztucznej inteligencji Andrzej Kisielewicz, ekspert ds. patologii nauki, profesor na Akademii Kaliskiej Marek Wroński, prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski oraz przedstawiciele biznesu – Play i PGNiG.

Źródło informacji: PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.06.2021, 18:14
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ