Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Tajemnice zamku malowanego

19.04.2016, 13:43aktualizacja: 19.04.2016, 13:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polichromie krużganków, fot. S. Sołoducha
Polichromie krużganków, fot. S. Sołoducha
Zamek w Lidzbarku Warmińskim zachwyca miłośników średniowiecznych budowli. Zachował się do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie, a podczas obecnych prac remontowych i konserwatorskich odsłania kolejne tajemnice.

Wchodząc na dziedziniec lidzbarskiego zamku, zobaczymy wspaniałe krużganki, a na ścianach pierwszego piętra fragmenty oryginalnych średniowiecznych polichromii pokazujących postaci świętych i sceny biblijne. Na honorowym miejscu, na wprost wjazdu umieszczono postać świętej Katarzyny, patronki zamku, ze świętymi Dorotą i Barbarą. Wspaniałe ścienne malowidła zostały ocalone w ramach prac konserwatorskich, finansowanych z funduszy norweskich, EOG i krajowych.

Na nowej wystawie w lidzbarskim zamku poświęconej historii budowli można zobaczyć eksponaty znalezione podczas prac remontowych. Po demontażu hełmu wieży, w iglicy znaleziono miedzianą tuleję z dokumentem z czasów renowacji zamku sprzed prawie stu lat. Tuba była przestrzelona w kilku miejscach, prawdopodobnie w 1945 roku. Obecni przy składaniu kapsuły byli ówcześni dygnitarze kościelni i urzędnicy. Wcześniej od władz, w wieżyczce, w zwykłej butelce po piwie, swoją wiadomość ukryli murarze. A ich koledzy po fachu odkryli tę pamiątkę po 87 latach.

Warto pamiętać, że z lidzbarskiego zamku Mikołaj Kopernik wysłał w świat "Komentarzyk o hipotezach ruchów niebieskich", zapowiadający jego przełomowe dzieło pt. "O obrotach …".

Zamek był też miejscem wydarzeń dramatycznych i sensacyjnych. W 1703 roku szwedzkie wojska króla Karola XII, który przebojem zdobywał sławę żołnierską, zajęły warownię. Zimę król szwedzki spędził na zamku - konkretnie w zbrojowni, gdzie chętnie rezydował. Szwedzi traktowali Warmię jako dobre, bo bogate miejsce na leża zimowe. W Królewcu schronił się wówczas warmiński biskup, który nie chciał płacić kontrybucji wojennych. W odwecie Szwedzi zrabowali z zamku fontannę stojącą teraz w jednym z fińskich miast oraz siedem wozów czterokonnych ze starodrukami i portretami. Część z tych starodruków jest teraz na uniwersytecie w Uppsali. W zbiorach zamku z tamtego okresu można obejrzeć lufy dział kartaun i kolubryn odlanych w oliwskiej ludwisarni. Karol XII do Lidzbarka Warmińskiego sprowadził Stanisława Leszczyńskiego, dwudziestoośmioletniego wojewodę poznańskiego i stwierdził, że to właśnie Leszczyński będzie kandydatem na polskiego króla w czasie najbliższej elekcji.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.04.2016, 13:43
Źródło informacji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ