Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Twierdza Wisłoujście - ruina zmienia się w obiekt muzealny

21.08.2023, 17:00aktualizacja: 21.08.2023, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWP
Fot. UMWP
Dwie pożyczki umożliwią rewaloryzację jednego z najcenniejszych gdańskich zabytków - Twierdzy Wisłoujście. W ramach tzw. pożyczki miejskiej Muzeum Gdańska pozyskało 15 mln zł. Z kolei 12 mln zł to pożyczka udzielona z Funduszy Europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Twierdza Wisłoujście to jedyna nowożytna fortyfikacja morska dawnej Rzeczypospolitej. Kiedyś położona nad samym brzegiem morza, teraz znalazła się w głębi kanału portowego. Jej zadaniem było pilnowanie wejścia do gdańskiego portu. Obok funkcji militarnych, od 1482 roku pełniła również rolę latarni morskiej. Od 50 lat jest oddziałem Muzeum Gdańska. W 2018 r. została wpisana na prezydencką listę Pomników Historii RP.

Dla zwiedzających twierdza została zamknięta trzy lata temu. Od tego czasu poddawana jest kompleksowej rewaloryzacji. W ramach projektu wykonywane są m.in. zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Prowadzone są także prace konserwatorskie w obrębie Bastionu Artyleryjskiego, Bastionu Ostróg i Południowo-Wschodniego. Trwa też gruntowny remont budynków Koszar Napoleońskich, w których docelowo prowadzona będzie obsługa ruchu turystycznego oraz znajdą się sale wystawowe.

Łącznie ma powstać ok. 700 m kw. powierzchni wystawowej. Władze muzeum mają już pomysły na konkretne ekspozycje. Jedną z nich może być ta poświęcona powstańcom listopadowym więzionym w twierdzy. Zakończenie prac i udostępnienie twierdzy turystom planowane jest na 2024 rok.

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, podkreśla, że projekt wspierany pożyczkami unijnymi i samorządowymi to kompleksowa rewaloryzacja twierdzy. "Można powiedzieć, że do tej pory udostępnialiśmy Twierdzę Wisłoujście jako tzw. trwałą ruinę. Teraz dzięki rewaloryzacji chcemy, aby był to całoroczny obiekt muzealny i kulturalny" - dodaje.

"Jeśli nie ma wsparcia środkami będącymi w gestii rządu, to tam z pomocą przychodzą środki samorządowe. Takie jak właśnie wsparcie z Pomorskiego Funduszu Rozwoju – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Czekam na kolejne etapy rewaloryzacji, otwarcie i moment, kiedy będziemy mogli przywitać tutaj mieszkańców Gdańska, Pomorza i turystów" - dodaje.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.08.2023, 17:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ