Newsletter

Polityka i społeczeństwo

UE zamierza zainwestować 79,5 mld euro w rozwój i współpracę międzynarodową

17.06.2021, 15:52aktualizacja: 17.06.2021, 15:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2021
European Union, 2021
Do 2027 r. Unia Europejska zamierza zainwestować 79,5 mld euro w rozwój i współpracę międzynarodową w krajach sąsiednich i dalej.

W ramach swojego budżetu na lata 2021-2027 UE zmienia sposób inwestowania poza swoimi granicami. Po osiągnięciu przełomowego porozumienia z krajami UE w grudniu 2020 r., na czerwcowej sesji plenarnej posłowie dali zielone światło dla utworzeniem funduszu o nazwie Globalny wymiar Europy o wartości 79,5 mld euro, łączącego kilka istniejących instrumentów UE, w tym Europejski Fundusz Rozwoju. Jak przekonuje Parlament Europejski, to usprawnienie pozwoli Unii skuteczniej podtrzymywać i promować swoje wartości i interesy na całym świecie oraz szybciej reagować na pojawiające się globalne wyzwania.

Instrument będzie finansował priorytety polityki zagranicznej UE przez następne siedem lat i wspierał "zrównoważony rozwój" w krajach sąsiadujących z UE, a także w Afryce Subsaharyjskiej, Azji, obu Amerykach, Pacyfiku i na Karaibach. Globalny wymiar Europy będzie ponadto dotował projekty przyczyniające się do rozwiązywania kwestii takich jak ubóstwo i migracja, oraz promujące wartości UE, takie jak prawa człowieka i demokracja.

PE podkreśla, że program będzie również wspierał globalne wielostronne wysiłki i zapewni, że UE będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań na świecie, w tym celów zrównoważonego rozwoju i porozumienia klimatycznego z Paryża. 30 proc. całkowitego finansowania programu ma przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych.

Co najmniej 19,3 mld euro zarezerwowano dla krajów sąsiadujących z UE, a 29,2 mld euro ma zostać zainwestowanych w Afryce Subsaharyjskiej. Finansowanie w ramach programu Globalny wymiar Europy zostanie również zarezerwowane na działania szybkiego reagowania, w tym zarządzanie kryzysowe i zapobieganie konfliktom. UE zwiększy swoje wsparcie dla inwestycji na całym świecie w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Plus, który wykorzysta kapitał prywatny w celu uzupełnienia bezpośredniej pomocy rozwojowej.

W negocjacjach z Radą Parlament zabiegał o większe zaangażowanie eurodeputowanych w strategiczne decyzje dotyczące programu. Rozporządzenie w sprawie Globalnego wymiaru Europy będzie obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 roku.

Globalny wymiar Europy to jeden z 15 sztandarowych programów UE wspieranych przez Parlament Europejski w negocjacjach dotyczących budżetu UE na lata 2021-2027 oraz unijnego instrumentu na rzecz odbudowy gospodarki, który łącznie pozwoli Unii zapewnić finansowanie w wysokości ponad 1,8 biliona euro w nadchodzących latach.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.06.2021, 15:52
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ