Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W Parlamencie Europejskim głosowanie nad podatkiem węglowym od importu do UE

08.03.2021, 08:46aktualizacja: 08.03.2021, 08:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP
W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata plenarna oraz głosowanie nad rezolucją ws. przeciwdziałania "ucieczce emisji" poprzez wprowadzenie podatku węglowego.

Poniedziałkowa debata poprzedzi głosowanie w sprawie unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM), który ma być zgodny z zasadami WTO.

W projekcie rezolucji podkreślono, że realizacja celu większej redukcji emisji w UE nie powinna prowadzić do "ucieczki emisji". Europosłowie wskazują, że podejmowane w skali świata wysiłki na rzecz ochrony klimatu nie przyniosą oczekiwanych skutków, jeśli produkcja UE zostanie po prostu przeniesiona do tych krajów spoza UE, w których obowiązują mniej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

Jak czytamy w projekcie rezolucji, posłowie do PE wyrażają zaniepokojenie brakiem współpracy ze strony niektórych partnerów handlowych UE w międzynarodowych negocjacjach w sprawie klimatu i apelują do partnerów o wspieranie wspólnych wysiłków na rzecz osiągniecia celów Porozumienia Paryskiego.

W celu stworzenia zachęty dla unijnych i pozaunijnych sektorów handlu do obniżenia emisji dwutlenku węgla, europosłowie zamierzają wezwać UE do nałożenia cła lub podatku od importu niektórych towarów z krajów, w których obowiązują niższe wymogi ograniczania emisji. Import takich produktów to de facto import do UE emisji powstałych w procesie ich wytwarzania.

Z dokumentu wynika, że europosłowie mają przy tym nadzieję, że podatek węglowy nie będzie nadużywany jako narzędzie protekcjonizmu handlowego.

O ucieczce emisji mówimy w sytuacji, gdy z powodu kosztów związanych z polityką klimatyczną przedsiębiorstwo przenosi produkcję do kraju o łagodniejszych przepisach w zakresie ograniczenia emisji. Sytuacja taka może prowadzić do zwiększenia całkowitej ilości emisji tego przedsiębiorstwa. Ryzyko ucieczki emisji może być wyższe w przypadku niektórych sektorów energochłonnych.

Komisja Europejska ma przedstawić wniosek legislacyjny w sprawie CBAM w drugim kwartale 2021 r. jako część Europejskiego Zielonego Ładu, a także propozycję, w jaki sposób włączyć uzyskane dzięki opłacie granicznej dochody do finansowania budżetu UE.

Parlament Europejki wskazuje, że odegrał ważną rolę w przyjmowaniu w UE przepisów służących realizacji wysokich standardów ochrony klimatu, a w listopadzie 2019 r. ogłosił stan kryzysu klimatycznego, aby zwrócić uwagę na nieadekwatność działań do założonych celów.

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
Belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2021, 08:46
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ