Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W piątek rusza IV edycja konkursu #FakeHunter Challenge pod hasłem „Uwaga! Oszust”

02.12.2021, 08:30aktualizacja: 02.12.2021, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Demaskowanie oszustw w cyberprzestrzeni dotyczących ochrony zdrowia, energetyki, telekomunikacji, finansów czy branży kosmetycznej – to zadanie uczestników odbywającego się już po raz czwarty konkursu #FakeHunter Challenge, zorganizowanego przez PAP. Przez trzy dni (3-5 grudnia) będzie trwała rywalizacja w tropieniu fałszerstw w sieci, której będą towarzyszyły transmitowane online debaty i rozmowy z ekspertami. Zwycięzców poznamy 10 grudnia.

W konkursie biorą udział wszyscy, którzy dokonali wcześniejszej rejestracji – mogą działać samodzielnie lub w zespołach liczących do 5 osób. Przed nimi wyzwanie polegające na wyszukiwaniu w internecie wprowadzających w błąd informacji oraz fałszywych ofert handlowych i biznesowych. Te ostatnie mają na celu wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych (m.in. numerów dowodów, kart kredytowych, haseł do konta bankowego czy PESEL-i), które potem mogą być wykorzystane do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu oszukanej osoby.

Propozycje szybkiego zarobku przy minimalnym wkładzie własnym, zachęcanie do inwestowania w intratne przedsięwzięcia, często pod rzekomym szyldem znanych koncernów i topowych marek, obietnice cudownych kuracji leczniczych, błyskawicznego odchudzania bez wysiłku, odmładzających preparatów – tropienie wszystkich tego typu ofert jest zadaniem osób rywalizujących w konkursie #FakeHunter Challenge. Zgłoszenia konkursowe nie mogą mieć charakteru satyrycznego, żartobliwego, nie mogą mieć cech ewidentnego memu lub pastiszu.

Punkty przyznawane są za zgłoszenie nieprawdziwej informacji lub przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach informacji. Na zwycięzców czekają wysokie nagrody pieniężne: I miejsce - 15 tys. zł, II miejsce - 10 tys. zł, III miejsce - 5 tys. zł. Zgłoszenia będą oceniane przez jury składające się ze specjalistów - redaktorów i dziennikarzy portalu #FakeHunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fake newsów publikowanych w sieci.

Wśród zaproszonych gości znajdą się eksperci od cyberbezpieczeństwa, lekarze, psychologowie, socjologowie, a także osoby publiczne, których wizerunek bezprawnie wykorzystano w celach przestępczych. Wszystkie rozmowy i debaty będą transmitowane na stronie https://fakehunter.pap.pl/challengeIV.

Od ekspertów będzie się można dowiedzieć, jakie są najpopularniejsze metody oszustów, na jakie mechanizmy psychologiczne oddziałują, by uzyskać pożądaną reakcję, co skłania internautów do ulegania proponowanym przez nich iluzjom. Będzie tez szansa, by zapoznać się ze sposobami ochrony przed naciągaczami oraz uzyskać wiedzę o tym, gdzie szukać pomocy, gdy padniemy ofiarą cyberprzestępców. 

Trzeciego grudnia, pierwszego dnia konkursu odbędzie się debata „Oszustwa doby dezinformacji – jak nie wpaść w pułapkę nadużyć”, w której udział wezmą m.in. Antoni Rytel - wicedyrektor Programu GovTech Polska w Kancelarii Premiera (partnera serwisu „FakeHunter i konkursu), Łukasz Dzieran z Centralnego Domu Technologii, Rafał Pazura - rzecznik prasowy PGNiG. Drugi dzień będzie wypełniony rozmowami z ekspertami z dziedziny medycyny, prawa, komunikacji społecznej, psychologii i nauk o mediach.

Źródło informacji: PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.12.2021, 08:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ