Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wiceminister rolnictwa: zapotrzebowanie na żywność na świecie rośnie. Polska ma potencjał, który musimy wykorzystać

14.04.2025, 09:00aktualizacja: 14.04.2025, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Polska z Natury
Fundacja Polska z Natury
„Bezpieczeństwo żywnościowe trzeba rozpatrywać w dwóch aspektach - aby żywność spełniała wymogi jakościowe oraz żeby dostęp do niej był powszechny i ciągły. Zapotrzebowanie na żywność na świecie będzie rosło, Polska ma ogromny potencjał w tym obszarze, musimy go w pełni wykorzystać” - mówił podczas debaty „Jaki jest nasz plan na plon? O glebie, suszy i bezpieczeństwie żywnościowym” Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa.

We wtorek 8 kwietnia odbyła się debata organizowana przez Fundację Polska z Natury, Związek Młodzieży Wiejskiej i redakcję portalu Farmer.pl, w której wzięli udział: Stefan Krajewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prof. Wiesław Szulc ze SGGW, Szczepan Leszczyński, rolnik z woj. podlaskiego, magister rolnictwa i zootechniki, wykładowca UP w Lublinie oraz dr hab. Tomasz Żelaziński, rolnik z woj. łódzkiego praktykujący zrównoważone rolnictwo. Debata odbyła się w ramach kampanii „Plan na plon”, która ma na celu zadbanie o rentowność i stabilność polskiego rolnictwa poprzez poprawę kondycji naszych gleb. Garść zdrowej gleby może zawierać więcej mikroorganizmów niż jest ludzi na Ziemi[1], a jej jakość ma ogromne znaczenie w przeciwdziałaniu suszy. Magazynuje wodę (nawet do 150 m3/ha więcej przy każdym dodatkowym 1% próchnicy), wiąże węgiel organiczny, a także filtruje zanieczyszczenia przedostające się do wód gruntowych. Jak wynika z „Krajowego raportu o stanie gruntów rolnych w Polsce”[2] z powodu zakwaszenia gleb polskie gospodarstwa tracą rocznie od 2 do 4 miliardów złotych. Jest to związane z niską skutecznością nawożenia.

„Polski rolnik ma podstawowe trzy problemy związane z glebą. Lekkie gleby, które nie zatrzymują wody, a od niej zależy wielkość produkcji rolnej, zakwaszenie gleb i bardzo niska zawartość próchnicy” - mówił prof. Wiesław Szulc. „Konkurencyjność polskiego rolnictwa zależy od produktywności naszych gleb. Powinniśmy prowadzić wszystkie działania w sprawie regulacji odczynu i ochrony zawartości substancji organicznej. Jeśli tego nie zrobimy, to składniki pokarmowe staną się mniej dostępne dla roślin, a plony będą z roku na rok coraz niższe” - wskazywał.

Szczepan Leszczyński przypomniał, że rolnictwo to system naczyń połączonych.

„Nie ma zrównoważonej produkcji roślinnej bez zrównoważonej produkcji zwierzęcej. W płodozmianie świetne są rośliny bobowate, ale jeżeli soja w 98% wykorzystywana jest na paszę dla zwierząt, drobnonasienne jako zielonki, a nawozów organicznych nie będziemy mieli bez zwierząt oraz innych użytków zielonych bez przeżuwaczy, to widać to klarownie” - stwierdził. 

Prof. Tomasz Żelaziński zwrócił uwagę na potrzebę przywrócenia bardziej tradycyjnego rolniczego krajobrazu.

„Kiedyś w Polsce powszechne były zadrzewienia śródpolne i miedze. Obecnie tego nie ma, co obniża bioróżnorodność. Choroby grzybowe i szkodniki mają większe możliwości ekspansji. Trochę zaszkodziliśmy sami sobie. Brak drzew sprawia, że pola nie mają zasłony przeciwwietrznej” - podkreślił. 

„Grunty orne to skarb narodowy, dlatego ważne jest, aby nie przechodziły do rąk deweloperów ani nie były wykorzystywane pod słabo uzasadnione inwestycje, bo tracimy je bezpowrotnie. W Polsce mamy ponad 166 biogazowni rolniczych, ten potencjał jest dużo większy, oceniany nawet na kilkanaście tysięcy. To jest przyszłość nie tylko ze względu na tanią i bezpieczną energię, ale także dla pofermentu, czyli źródła materii organicznej, która podniesie jakość gleb” - powiedział w podsumowaniu Krzysztof Perycz-Szczepański, prezes Fundacji Polska z Natury.

[1] Na podstawie materiału Misji Glebowej UE
[2] Krajowy raport o stanie gruntów ornych, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego, 2022 r.

Źródło informacji: Fundacja Polska z Natury

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.04.2025, 09:00
Źródło informacji Fundacja Polska z Natury
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ