Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
„Kolejne, piąte już polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe potwierdziły wagę Partnerstwa Strategicznego, które od 2008 r. łączy oba kraje” – powiedziała premier Ewa Kopacz. Szefowa polskiego rządu spotkała się z prezydentem Francois Hollande’em oraz wzięła udział w sesji plenarnej z udziałem członków rządów obu krajów.
Współpraca przeciw terroryzmowi
„W związku z niedawnymi zamachami w Paryżu wyraziłam solidarność Polski z Francją i wolę rozwijania współpracy na forum unijnym w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych” – powiedziała premier Ewa Kopacz. Zapowiedziała, że temat ten będzie omawiany na najbliższym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.
Rozmowy o Ukrainie i bezpieczeństwie
„Omówiliśmy sytuację na Ukrainie oraz wynikające z niej zagrożenia dla bezpieczeństwa w Europie” – powiedziała premier. Przywódcy Polski i Francji zgodzili się, że nie ma obecnie żadnych przesłanek do złagodzenia sankcji unijnych wobec Rosji. „W związku z wydarzeniami na wschodzie konieczna jest jak najszybsza implementacja postanowień Szczytu NATO w Newport i wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu” – podkreśliła szefowa polskiego rządu.
Współpraca na rzecz unii energetycznej
Tematem rozmów była także bieżąca agenda Unii Europejskiej. „Wspólnym priorytetem Polski i Francji pozostaje pogłębienie integracji europejskiej, w tym bliska współpraca na rzecz unii energetycznej” – powiedziała premier Ewa Kopacz. Szefowa polskiego rządu podkreśliła przed rozpoczęciem konsultacji, że unia energetyczna ma zwiększyć niezależność od zewnętrznych dostaw gazu i ropy. Dodała, że chodzi także o wzmocnienie wspólnych mechanizmów solidarnościowych i pozycji wobec dostawców przy negocjowaniu kontraktów.
Miejsca pracy i rynek wewnętrzny
Szefowa polskiego rządu stwierdziła, że odpowiedzią na coraz aktywniejsze w Europie ekstremalne ruchy polityczne jest skuteczność w tworzeniu miejsc pracy i podnoszeniu konkurencyjności europejskiej gospodarki. Zaznaczyła, że bardzo ważne jest wspólne działanie na rzecz znoszenia kolejnych barier na jednolitym rynku.
Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że cieszy ją także zbieżność stanowisk Polski i Francji w kwestii swobody przepływu osób. „Wspólnie sprzeciwiamy się próbom ograniczenia tej swobody” - powiedziała.
Współpraca gospodarcza
Polska i Francja są zainteresowane intensyfikacją wzajemnej współpracy gospodarczej. „Mamy nadzieję, że rozpoczęty rok przyniesie znaczny wzrost wymiany handlowej oraz inwestycji” – podkreśliła premier Ewa Kopacz.
Międzyrządowe konsultacje
Szefowej polskiego rządu podczas wizyty w Paryżu towarzyszyli ministrowie:
- obrony narodowej,
- finansów,
- rolnictwa i rozwoju wsi,
- kultury i dziedzictwa narodowego.
W rozmowach wzięli także udział wiceministrowie:
- spraw zagranicznych,
- gospodarki,
- pracy i polityki społecznej.
W ramach konsultacji międzyrządowych ministrowie spotkali się ze swoimi francuskimi odpowiednikami.
„To było dobre, pracowite spotkanie. Oby takich spotkań było jak najwięcej” – zaznaczyła premier Ewa Kopacz po sesji plenarnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.01.2015, 19:11 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |