Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W środę, 28 kwietnia odbyła się debata w Parlamencie Europejskim na temat cyfrowego zielonego certyfikatu, który ma ułatwić podróż między państwami członkowskimi UE podczas pandemii COVID-19. Certyfikat nazywany jest też paszportem szczepionkowym.
Zdaniem eurodeputowanej Anny Zalewskiej (EKR) dyskusja na temat certyfikatów jest próbą przykrycia kłopotów ze szczepieniami w UE.
„Wszyscy tęsknimy za swobodą, za wolnością, za przyjaciółmi, za rodziną, za zdrowiem i życiem. Ale czy rozporządzenie jest odpowiedzią na nasze potrzeby i tęsknoty, czy też próbą przykrycia kłopotów ze szczepionkami w UE. Bo czyż gwarantujemy naszym obywatelom powszechność i sprawiedliwość, równość i solidarność? Nie. Nie szczepimy bo nie mamy tyle szczepionek ile obywatele by potrzebowali. Za testy musimy zapłacić i to dużo. Za zaświadczenie o tym, że jesteśmy ozdrowieńcami musimy udać się do lekarza, zapłacić i wykonać badania” – mówiła Zalewska.
Europoseł zwróciła uwagę, że projektowane przepisy o certyfikatach nie gwarantują też ochrony danych osobowych oraz nie precyzują okresu obowiązywania tzw. paszportów szczepionkowych.
„Przed nami trudna decyzja, decydujemy o naszym zdrowiu i życiu, ale też o wolności obywateli” – podsumowała swoje wystąpienie Zalewska.
Tzw. paszporty szczepień miałyby zacząć działać od czerwca i umożliwić swobodne podróże po UE. Wciąż jednak trwają dyskusje na temat kosztów, danych i prywatności, a także technicznych i medycznych aspektów nowego systemu.
Uzależnione od wpływów z turystyki południowe kraje UE, takie jak Hiszpania i Włochy, naciskają na jak najszybsze uruchomienie nowego narzędzia, żeby nie stracić sezonu wakacyjnego.
Wobec braku centralnego systemu i ryzyka, że prace nad nim się przeciągną Estonia, Litwa, Grecja, Hiszpania, Niemcy i Francja pracują równolegle nad własnymi rozwiązaniami dotyczącymi rejestracji szczepień.
Podczas debaty w PE europosłowie domagali się, by w związku z wprowadzeniem paszportów, które będą zawierać informację o szczepieniu lub negatywnym wyniku testu bądź obecności przeciwciał, zagwarantować obywatelom UE darmowe testy na Covid-19.
mp/
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.04.2021, 10:40 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ