Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - organizacja społeczna o blisko stuletniej tradycji działania, skupiająca prawie 25 tysięcy inżynierów i techników elektryków różnych specjalności - po raz kolejny apeluje do Szanownych Pań Posłanek i Szanownych Panów Posłów Rzeczypospolitej Polskiej o utrzymanie w ustawie Prawo energetyczne okresowości sprawdzania kwalifikacji pracowników zatrudnionych przy pracach eksploatacyjnych, utrzymaniowych i inwestycyjnych urządzeń elektrycznych, energetycznych i gazowych. Podzielamy tu opinię Państwowej Inspekcji Pracy o związku liczby wypadków elektrycznych z wynikami egzaminów kwalifikacyjnych.
Jesteśmy przekonani, że obawa przed egzaminami nie powinna decydować o ich zaniechaniu. Już mieliśmy przypadek, że zrezygnowano z egzaminów z matematyki, bo były za trudne i stresowały maturzystów. Jakie to przyniosło efekty - wiemy. Na szczęście egzaminy te przywrócono.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich czuje się moralnie odpowiedzialne za kontynuowanie szkoleń i weryfikacji wiedzy związanej z uprawnieniami, które - choć nadawane przez komisje w wielu firmach i stowarzyszeniach naukowo-technicznych - w powszechnej opinii w dalszym ciągu uznawane są jako "sepowskie".
Zwracamy uwagę, że używane w wielu przypadkach argumenty przeciwników mają charakter demagogiczny, a utrzymywanie, że do naprawiania i eksploatowania urządzeń energetycznych nie potrzeba uprawnień i egzaminów, świadczy o niewiedzy argumentujących. Brak sprawdzania stopnia odpowiedzialności za skutki podejmowanych decyzji i świadomości zagrożeń podczas prac przy urządzeniach elektrycznych i energetycznych, oraz opieranie się w większości lub tylko na działaniach rutynowych, może prowadzić do przynoszących znaczne szkody błędów i wzrostu liczby wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym.
Sekretarz Generalny SEP
Andrzej Boroń
Źródło informacji: Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.08.2011, 17:07 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |