Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA

17.11.2023, 09:49aktualizacja: 17.11.2023, 12:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP (1)
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP (1)
Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych trafi do Goczałkowic-Zdroju. To wyróżnienie za skuteczne działania na rzecz środowiska. Zwycięzcę wybrała kapituła konkursu EKO HESTIA SPA.

W ramach konkursu skierowanego do polskich uzdrowisk, eksperci oceniają i nagradzają kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Ważnym elementem tych działań jest również systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności. W VIII - ostatniej już - edycji konkursu, ocenie podlegały nowatorskie działania i inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko, zrealizowane w latach 2018-2022.

Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa to 100 tysięcy złotych, które zwycięskie uzdrowisko może przeznaczyć wyłącznie na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Przyznane będą też nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

„Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma przede wszystkim wymiar praktyczny przez lata nagrodziliśmy wiele najlepszych proekologicznych pomysłów, inwestycji i projektów polskich uzdrowisk. Wszystkie te działania były skupione wokół zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, które są godne naśladowania przez inne samorządy” - podkreśla Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia.

Do udziału w VIII edycji konkursu zakwalifikowano 7 zgłoszeń polskich uzdrowisk. O główną nagrodę rywalizowały tym razem: Sopot, Ustka (woj. pomorskie), Uniejów (woj. łódzkie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Czarny Dunajec (woj. małopolskie) i Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie).

W ścisłym finale tegorocznego konkursu znalazły się 4 polskie uzdrowiska, których proekologiczne działania Kapituła Konkursowa oceniła najwyżej: Czarny Dunajec (woj. małopolskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie) i Uniejów (woj. łódzkie).

Zwycięzcą VIII edycji konkursu okazały się Goczałkowice-Zdrój - niewielka wieś w powiecie pszczyńskim, jedno z dwóch śląskich uzdrowisk.

„Doceniliśmy w tym przypadku wieloletnie, strategiczne plany działań proekologicznych, m.in. związanych z programem ograniczania emisji oraz ich konsekwentną realizację - mówi prof. Alicja Kicińska z Kapituły Konkursu. - Istotne w tej wizji było też właściwe zrozumienie potrzeb mieszkańców i kuracjuszy oraz rozsądne gospodarowanie zasobami środowiskowymi i środkami finansowymi na realizację zaplanowanych celów”.

W konkursie oprócz nagrody głównej przyznawany jest także tytuł EKO WIZJONERA. W tym roku nagrodę tę otrzymał Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca.

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska - Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. - To właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami nowatorskich działań w sferze ochrony środowiska - mówi dr Jan Golba, prezes SGU RP, doświadczony samorządowiec i długoletni burmistrz Muszyny. - To konkurs niezwykle potrzeby i zupełnie wyjątkowy - nawet w skali europejskiej - realnie wspierający najcenniejsze inicjatywy, inwestycje i działania związane z ekologią.

Poprzedni laureaci konkursu EKO HESTIA SPA

W ośmiu dotychczasowych edycjach konkursu uczestniczyło łącznie 35 uzdrowisk. W 2016 r. laureatem nagrody głównej był Uniejów, w następnym roku zdobyło ją Busko-Zdrój, w roku 2018 - Inowrocław, a kolejni zwycięzcy to Lądek-Zdrój, Latoszyn-Zdrój, Muszyna i Rabka. Dotychczasowi laureaci mogli wziąć udział w konkursie po upływie 5-letniej karencji.

I edycja konkursu została rozstrzygnięta w roku 2016. Głównym laureatem zostało najmłodsze stażem polskie uzdrowisko, jedyne w województwie łódzkim h Uniejów. Jury doceniło wykorzystanie źródeł geotermalnych jako uzupełniającego źródła energii oraz nowatorskie projekty w obszarze edukacji szkolnej, związane z kształtowaniem postaw proekologicznych.

Zwycięzcą II edycji zostało Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie). W jego działaniach doceniono kompleksowe podejście do wykorzystania energii słonecznej oraz zagospodarowania terenów zielonych.

W roku 2018 laureatem konkursu został Inowrocław, nagrodzony m.in. za wprowadzenie ekologicznego transportu miejskiego (cały tabor został wymieniony na elektryczny) oraz inwestycje zrealizowane w parku uzdrowiskowym.

Głównym laureatem IV edycji został Lądek-Zdrój, nagrodzony za konsekwentną realizację kompleksowej polityki ochrony środowiska w oparciu o odnawialne źródła energii oraz złoża geotermalne.

W roku 2020 zwycięzcą konkursu został Latoszyn-Zdrój, uzdrowisko zlokalizowane w gminie Dębica (woj. podkarpackie), reaktywowane po 75 latach nieobecności na uzdrowiskowej mapie.

VI edycja przyniosła zwycięstwo małopolskiej Muszyny (lidera wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie ekologii), a ubiegłorocznym laureatem zostało małopolskie uzdrowisko Rabka-Zdrój, którą Kapituła Konkursu doceniła m.in. za „ciągłość i konsekwencję działań oraz determinację włodarzy w systematycznym rozwiązywaniu głównego problemu środowiskowego, jakim jest jakość powietrza.

Źródło: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.11.2023, 09:49
Źródło informacji Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ