Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Źródło to podstawa, czyli jak nie dać się fałszywym informacjom w sieci

27.07.2022, 14:43aktualizacja: 27.07.2022, 14:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prasowa Akademia Pieniądza - logo
Prasowa Akademia Pieniądza - logo
Gdy mamy wątpliwości co do wiarygodności informacji najlepszą metodą jest dotarcie do źródła. Zawsze warto też przejrzeć depesze agencji informacyjnych – tłumaczy red. Anna Gwozdowska z serwisu #Fakehunter PAP.

Ekspert, która zawodowo zajmuje się weryfikacją informacji i tropieniem fake newsów wyjaśnia co należy zrobić, gdy trafiamy w sieci, np. w mediach społecznościowych, na informacje, które budzą nasze wątpliwości.

Jako przykład takiej wiadomości Gwozdowska wskazała informację, która kilka tygodni temu pojawiła się w wielu mediach, że PGNiG ma zamiar negocjować kolejną wersję kontraktu jamalskiego na gaz z Rosji.

„Od razu ta informacja powinna budzić wątpliwości, ponieważ od wielu miesięcy słyszymy, że budowa gazociągu >>Baltic Pipe<< i import gazu z Norwegii ma umożliwić nam całkowite uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. Wiadomo również, że do końca roku kontrakt jamalski wygasa. Jak w takim razie sprawdzić czy to rosyjska wrzutka?” – tłumaczy Gwozdowska.

Jej zdaniem pierwszym krokiem jest dotarcie do źródła. W tym przypadku do PGNiG-u, do ewentualnych komunikatów prasowych, które każdy może znaleźć na stronie internetowej tej firmy.

„Oczywiście można próbować dzwonić do rzecznika, którego telefon też jest publicznie dostępny. Można sprawdzać w sieci wypowiedzi ekspertów, którzy na co dzień zajmują się rynkiem energetycznym, którzy są ekspertami sprawdzonymi, rzetelnymi i szanowanymi. To już jest drugie źródło informacji, do którego możemy dotrzeć” – dodaje redaktorka.

Jej zdaniem warto sprawdzić też Bloomberga, Reutersa, czyli angielskojęzyczne agencje informacyjne, które bardzo dokładnie śledzą to co dzieje się na rynku gazowym, szczególnie po wybuchu wojny.

„Krótko mówiąc, trzeba po prostu dotrzeć do wiarygodnych źródeł informacji” – podsumowuje Gwozdowska.

Więcej na temat zasad weryfikacji fake newsów, w tym zwłaszcza informacji gospodarczych, można odnaleźć w szkoleniu online, które jest dostępne dla zarejestrowanych uczestników projektu Prasowa Akademia Pieniądza pod adresem: https://akademia.pap.pl.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 27.07.2022, 14:43
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ