Newsletter

Prawie 2,8 tys. pracowników JSW chce skorzystać z osłon socjalnych

21.07.2016, 16:45aktualizacja: 21.07.2016, 16:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Blisko 2,8 tys. pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zadeklarowało chęć dobrowolnego przejścia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), by tam skorzystać z osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Jesienią firma zamierza przekazać do SRK część majątku tzw. ruchu Jas-Mos, należącego do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Pracownicy tego ruchu, gdzie wyeksploatowano już najbardziej efektywne złoża, mieli pierwszeństwo w zgłoszeniach do skorzystania z osłon, natomiast od początku lipca do środy mogli zgłaszać się także górnicy z innych kopalń jastrzębskiej spółki.

W czwartek JSW podsumowała kampanię, w ramach której pracownicy deklarowali chęć przejścia do SRK. W sumie zgłosiły się 2794 osoby spośród niespełna 23,5-tysięcznej załogi. Liczba chętnych przewyższa limit określony na 2,5 tys. osób.

Wśród chętnych 2214 osób to górnicy dołowi uprawnieni do urlopu górniczego, 174 osoby to pracownicy zakładów przeróbki węgla, którzy też chcą skorzystać z urlopów, natomiast na jednorazowe odprawy zdecydowało się 406 osób. W pierwszej kolejności będą brani pod uwagę pracownicy kopalni Jas-Mos, bo właśnie zasoby tej kopalni kończą się i część tego zakładu przechodzi do SRK.

"Po raz kolejny udowadniamy, że nawet trudne procesy jesteśmy w stanie przeprowadzać spokojnie, bez zbędnych emocji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiedzialna postawa zarówno pracowników, jak i strony społecznej. Pracownicy już we wrześniu zdecydowali, że chcą ratować tę spółkę - oddali sporą część swoich wynagrodzeń. Teraz również ze zrozumieniem podeszli do problemu. Bardzo im za to dziękuję" – skomentował w czwartek prezes JSW Tomasz Gawlik. (PAP)

mab/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.07.2016, 16:45
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ