Newsletter

Przystosowanie ISOF do nowych regulacji w zakresie fakturowania

20.02.2013, 11:03aktualizacja: 20.02.2013, 11:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W grudniu 2012 r. minister finansów wydał dwa rozporządzenia dotyczące fakturowania, które wpływają m.in. na fakturowanie w systemach komputerowych. Obydwa zostały wydane w związku z koniecznością implementacji zmian wprowadzonych europejską dyrektywą Rady 2010/45/UE z 13.7.2010 r. (pomocny w jej interpretacji może być opracowany w języku polskim przez Dyrekcję Generalną ds. Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej TAXUD dokument Uwagi wyjaśniające przepisy dotyczące fakturowania VAT w związku z Dyrektywą Rady 2010/45/UE).

Pierwsze z Rozporządzeń Ministra Finansów z 11.12.2012 r. (Dz. U. z 18 grudnia 2012 r. poz. 1428), nazwane "rozporządzeniem fakturowym", zmienia rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Drugie Rozporządzenie Ministra Finansów z 20.12.2012 r. (Dz. U. z 29 grudnia 2012 r. poz. 1528), nazwane "rozporządzeniem elektronicznym", wydano w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej.

Zestawienie nowości wprowadzonych znowelizowanymi aktami prawnymi można znaleźć w broszurze "Zmiany w zakresie fakturowania" wydanej 21.12.2012 r. i zamieszczonej na portalu informacyjnym Ministerstwa Finansów.

Większość wprowadzonych zmian upraszcza i przyspiesza wystawianie faktur. Poniżej zaprezentowano najważniejsze zmiany w obowiązujących już przepisach i ich implementację w systemie ISOF.

Uproszczono nazewnictwo i zamiast "Faktura VAT" wprowadzono możliwość używania nazwy "Faktura". W ISOF faktury VAT wystawiane od 2013 r. nazywają się "Faktury". Jednocześnie bazując na przepisach, w których usunięto nazwy "Oryginał" i "Kopia", usunięto je również na wydrukach faktur w ISOF.

W ISOF na fakturach zmieniono pole "data sprzedaży" na "data dostawy/wykonania usługi". Z kolei na wydrukach dokumentów FSO (faktura sprzedaży obcej), Faktura RR (faktura dla rolnika) oraz RSO (rachunek sprzedaży obcej) dodano napis "samofakturowanie".

Kolejne zmiany związane z dostosowaniem do nowych przepisów to nowe formularze VAT-7(13) i VAT-7K(7) oraz deklaracja VAT-ZD. Zostaną one wdrożone w systemie do 22 lutego 2013 roku. Formularze zostaną opracowane na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 31 grudnia 2012 r. poz. 1550). Z kolei nowa deklaracja VAT-ZD opracowana zostanie na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 21 grudnia 2012 r. poz. 1451).

W systemie również do 22 lutego 2013 r. zostanie wprowadzony Raport Terminowość VAT. Jest on związany ze skróceniem terminu uznania wierzytelności za nieściągalną ze 180 do 150 dni. Umożliwi analizę i obsługę obowiązkowych korekt VAT naliczonych po stronie dłużnika, wynikających z nieuregulowanych faktur, które nie zostały skorygowane.

Na fakturach za usługi zagraniczne zniknął obowiązek umieszczania informacji "podatek VAT rozliczy nabywca". Warto jednak pamiętać, że na takich fakturach konieczne jest umieszczenie formuły "odwrotne obciążenie". W ISOF jest to możliwe przy pomocy przycisku "Informacje dodatkowe".

Zlikwidowano obowiązek uzyskania pisemnej zgody odbiorcy na dostarczanie faktur elektronicznych. Zamiast tego wprowadzono możliwość ustnego uzgodnienia lub domniemanie zgody poprzez zapłatę faktury elektronicznej przez odbiorcę. Zlikwidowano również obowiązek wysyłania dwóch egzemplarzy noty korygującej oraz uzyskania pisemnej akceptacji noty przez odbiorcę. Nowa regulacja prawna likwiduje również faktury zaliczkowe na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów gdyż nie wiążą się one od 2013 r. z powstaniem zobowiązania podatkowego.

"Nowe przepisy wprowadzono pod koniec grudnia 2012 r. bez odpowiedniego vacatio legis Ustawodawca przewidział trzy terminy na dostosowanie się do nowych regulacji. Część przepisów zaczęła obowiązywać już od 1 stycznia 2013 r., kolejna tura wejdzie w życie 1 kwietnia 2013 r., ostatnia 1 stycznia 2014 r. HEUTHES sukcesywnie realizuje prace rozwojowe w systemie ISOF, uwzględniając kolejne terminy wchodzenia w życie przepisów i starając się nadążać za zmianami. Kolejne wersje systemu są, jak zawsze udostępniane klientom automatycznie w ramach opłat abonamentowych. Dzięki temu nie muszą oni obawiać się czy wystawiane faktury są w świetle nowych przepisów prawidłowe" - powiedział Wojciech Grzybek, prezes Zarządu HEUTHES Sp. z o.o.

Więcej informacji na stronie: http://www.isof.pl.

Źródło informacji: HEUTHES Sp. z o.o.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.02.2013, 11:03
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ