Newsletter

Rosja: rozpoczęto budowę morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok

08.05.2017, 12:13aktualizacja: 08.05.2017, 12:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

U rosyjskiego wybrzeża rozpoczęto budowę morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok, który ma biec po dnie Morza Czarnego z Rosji do europejskiej części Turcji. Drugą nitką gazociągu Gazprom planuje dostarczać gaz do krajów południowej Europy.

"Przystąpiliśmy dzisiaj do praktycznego etapu realizacji projektu Turecki Potok (...) tj. budowy morskiego odcinka gazociągu. (...) Do końca 2019 roku nasi tureccy i europejscy odbiorcy zyskają nową bezpieczną drogę importu rosyjskiego gazu" - powiedział w niedzielę szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Przepustowość każdej z nitek to 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Koszty projektu szacowano wcześniej na 11,4 mld euro. Do ułożenia na dnie morskim obu nitek gazociągu zostanie wykorzystany największy na świecie statek przeznaczony m.in. do układania rurociągów podmorskich "Pioneering Spirit" - czytamy na stronie internetowej Gazpromu.

W październiku 2016 roku w Stambule Rosja i Turcja podpisały porozumienie międzyrządowe dotyczące budowy gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream). W dokumencie jest mowa o budowie dwóch nitek. Długość odcinka lądowego w Turcji ma wynosić około 180 km. Miller mówił we wrześniu 2016 roku, że strona turecka zaoferowała możliwość dostarczania gazu przez Turecki Potok do granicy turecko-greckiej.

Rosja i Turcja zaczęły rozmawiać o Tureckim Potoku pod koniec 2014 roku, gdy Moskwa zrezygnowała z budowy gazociągu South Stream (przez Bułgarię) po sprzeciwie Komisji Europejskiej. W realizacji wspólnego projektu na pewien czas przeszkodził kryzys polityczny na linii Moskwa-Ankara. Wraz z normalizacją stosunków w lecie ubiegłego roku strony wznowiły kontakty w sprawie inwestycji. (PAP)

ndz/ ap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.05.2017, 12:13
Źródło informacji Media
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ