Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rozporządzenie w tej sprawie podpisane przez premiera Rosji Dmitirja Miedwiediewa zamieszczono na oficjalnym portalu informacji prawnej z adnotacją, że decyzja wchodzi w życie 1 listopada 2016 roku.
Ograniczenia w wwozie dotyczą zarówno soli kuchennej, jak i jej roztworów wodnych, soli zawierającej substancje zapobiegające zbrylaniu się lub bez tych substancji - piszą rosyjskie media.
Przypominają, że w Rosji od 7 sierpnia 2014 roku obowiązuje embargo na produkty żywnościowe z USA, UE, Australii, Norwegii i Kanady i że w roku 2015 przedłużono je do sierpnia roku 2016, a w czerwcu br. - do końca 2017 roku.
Od sierpnia roku 2015 do spisu państw objętych embargiem Moskwa włączyła Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein, a od 1 stycznia br. - Ukrainę, czyli państwa, które przyłączyły się do antyrosyjskich sankcji, które Zachód wprowadził wobec Rosji w związku z zaanektowaniem przez nią ukraińskiego Krymu i roznieceniem konfliktu zbrojnego w Donbasie na wschodzie Ukrainy.
Moskiewskie embargo dotyczy sprowadzania mięsa i produktów mięsnych, ryb i przetworów rybnych, mleka i produktów mlecznych, owoców i warzyw - piszą agencje.
Przypominają, że głównym dostawcą soli do Federacji Rosyjskiej była dotąd ukraińska firma Artemsol; do jej produkcji rosyjski nadzór miał jednak zastrzeżenia.
Według rosyjskiej Federalnej Służby Celnej w roku 2015 połowa (49,1 proc.) importu soli do Rosji przypadała na dostawców ukraińskich, na drugim miejscu znajdowała się Białoruś (36,7 proc.). Sól importowano także z Kazachstanu, Turcji, Holandii i Danii.(PAP)
mmp/ mc/
arch.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.09.2016, 09:23 |
Źródło informacji | Media |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |