Newsletter

Sejm: System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ruszy 4 czerwca 2018 r

30.11.2016, 08:20aktualizacja: 30.11.2016, 08:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) zostanie uruchomiony 4 czerwca 2018 r. - przewiduje poparty przez kluby parlamentarne projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Wcześniej zakładano termin 1 stycznia 2017 r.

W projekcie nowelizacji - jak tłumaczył podczas debaty w Sejmie poseł Witold Czarnecki (PiS) - zostały zawarte zmiany mające stworzyć ramy prawne do realizacji projektu informatycznego CEPiK 2.0, którego celem jest przebudowa i modernizacja centralnej ewidencji pojazdów (CEP), centralnej ewidencji kierowców (CEK), a także centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych (CEPKP).

Proponowana zmiana przesuwa termin wejścia w życie ustawy wprowadzającej CEPIK 2.0 z 1 stycznia 2017 roku. Jak tłumaczył Czarnecki, jest to wynik audytu przeprowadzonego na zlecenie rządu, który wykazał „duże ryzyko” wdrożenia CEPiK 2.0 oraz brak wszystkich komponentów infrastruktury teleinformatycznej dla przedstawicieli użytkowników systemów komunikujących się z bazą centralną.

Projekt przewiduje zmianę mającą wyeliminować lukę prawną, która pozwala kierowcom przekraczającym prędkość o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym, na omijanie przepisów dot. zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące. Ci kierowcy do tej pory unikali tej kary powołując się na brak dokumentów podczas kontroli drogowej. Zgodnie z projektem, starosta będzie mógł podjąć postępowanie o zatrzymaniu prawa jazdy kierującemu, który złamał przepisy, nawet jeśli policja fizycznie nie odebrała dokumentu.

Inną zmianą jest upoważnienie starosty do wystawienia, na podstawie odpisu wyroku sądowego, decyzji o skierowaniu kierowcy, który został zatrzymany podczas jazdy pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, na odpowiedni kurs reedukacyjny. (PAP)

kfk/ as/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.11.2016, 08:20
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ