Newsletter

UKE: dzięki nowej wyszukiwarce sprawdzimy ofertę szybkiego internetu

07.03.2016, 15:36aktualizacja: 07.03.2016, 15:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sprawdzenie, czy w miejscu naszego zamieszkania są dostępne usługi szerokopasmowe umożliwia nowa wyszukiwarka uruchomiona w poniedziałek przez UKE. Na stronie można też zgłosić, jakie usługi telekomunikacyjne nie są pod danym adresem dostępne.

Wyszukiwarka "Sprawdź swój adres" jest dostępna na stronie UKE oraz portalu Polska Szerokopasmowa. Pozwala ona sprawdzić oferowane usługi z dokładnością do numeru domu na danej ulicy.

"Powstało bardzo proste narzędzie informatyczne, dzięki któremu każdy może sprawdzić pod interesującym nas adresem, jakie usługi telekomunikacyjne są dostępne, jakiej jakości te usługi są i kto je dostarcza" - powiedziała prezes UKE dziennikarzom, przedstawiając nowe narzędzie. Jak zauważyła Gaj, większość przedsiębiorców telekomunikacyjnych zastrzegła swoje dane. Jeśli świadczą oni usługę pod jakimś adresem, wyszukiwarka pokaże oferowane usługi, ale już nie nazwę firmy.

"Mam nadzieję, że ta wyszukiwarka to zmieni" - podkreśliła. Jej zdaniem może przyczynić się do większej konkurencji między firmami.

"Dzięki tej aplikacji będziemy też mogli zgłosić zapotrzebowanie na inne usługi, lepszej jakości, albo w ogóle na usługi, jeżeli pod danym adresem ich nie ma. Posłuży nam to do sporządzania ogólnopolskich map popytu, które mamy nadzieję w konsekwencji doprowadzą do formułowania planów inwestycyjnych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych" - mówiła Gaj.

Wyszukiwarka ma też swoją wersję mobilną.

Jak mówiła Gaj, do stworzenia wyszukiwarki wykorzystano dane o istniejącej infrastrukturze telekomunikacyjnej i o świadczonych usługach, jakie co roku zbiera Urząd. Do tej pory służyły głównie samemu UKE oraz resortom cyfryzacji i rozwoju do rozdziału funduszy. (PAP)

mww/ pz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2016, 15:36
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ