Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Arabia Saudyjska i Rosja są największymi producentami surowca na świecie; realizują wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.
Wydobycie w Stanach Zjednoczonych osiągnie w 2018 roku poziom rekordowy, nienotowany od lat 70., czyli ponad 10 mln baryłek dziennie - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
Wydobycie w USA wzrosło ze względu na poprawę cen na globalnych rynkach; cena ropy Brent jest o około 50 proc. wyższa niż w czerwcu ubiegłego roku, kiedy surowiec był szczególnie tani - podaje "WSJ".
Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC) i część pozostałych producentów, z Rosją na czele, porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca, by podbić ceny po okresie radykalnych spadków; globalne wydobycie zostało ograniczone o około 1,8 mln baryłek dziennie.
Nadprodukcja przez ponad trzy lata utrzymywała ceny ropy na niskim poziomie; była ona jednak elementem wojny cenowej, jaką Saudyjczycy prowadzili z konkurentami. Najpierw strategia niskich cen była wymierzona w USA, a potem w Iran.
Jednak w 2016 roku Arabia Saudyjska, faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC i Rosja zobowiązały się, że będą współpracować, by ustabilizować rynek ropy; pod koniec ubiegłego roku wolę podtrzymania tej współpracy zadeklarował w Moskwie król Arabii Saudyjskiej Salman.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna zastrzega jednak, że kraje niezrzeszone w OPEC znacznie zwiększyły ostatnio wydobycie ropy, co może opóźnić ustabilizowanie rynku surowca. (PAP)
fit/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.01.2018, 17:02 |
Źródło informacji | Media |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |