Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Decyzję o przekazaniu kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ogłosił we wtorek. W środę prezes JSW Tomasz Gawlik przedstawił powody takiej decyzji oraz szczegóły dotyczące wygaszania wydobycia w zakładzie przed przekazaniem jego majątku do SRK.
"Decyzja o przekazaniu kopalni do SRK jest oparta o wiele analiz, które przeprowadziliśmy w spółce. Wykazały one jednoznacznie, że Krupiński jest kopalnią nierentowną (...). Również analizy dotyczące przyszłości wskazują na brak możliwości uzyskania rentowności kopalni" - powiedział prezes podczas konferencji prasowej.
Z informacji spółki wynika, że łączna suma strat kopalni w ciągu minionych 10 lat sięga ok. 900 mln zł. Zakład wydobywa głównie węgiel energetyczny, na który zapotrzebowanie maleje. JSW chce skupić się przede wszystkim na produkcji węgla koksowego, osiągającego wyższe ceny. Dodatkowym problemem jest duże zanieczyszczenie surowca ze złóż Krupińskiego.
Kopalnia Krupiński ma pracować jeszcze do końca stycznia; później jej majątek trafi do SRK, natomiast wyposażenie zakładu - cztery kompleksy zmechanizowane, przenośniki, urządzenia odstawy urobku i inne - będzie przeniesione do innych kopalń JSW. Również większa część załogi Krupińskiego znajdzie pracę w pozostałych kopalniach spółki - przy alokacji ma być brane pod uwagę miejsce zamieszkania pracowników oraz to, by nie rozdzielać zgranych już ze sobą brygad. (PAP)
mab/ dym/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.08.2016, 15:40 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |