Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Do książki liczącej niemal 600 stron trafiło dwadzieścia rozmów przeprowadzonych przez Macieja Zdziarskiego - wieloletniego dziennikarza, działacza społecznego, a także fotografika, który zajmuje się m.in. fotografią siatkarską. Wybitni sportowcy, dziś 70- i 80-latkowie, opowiedzieli autorowi o swojej drodze do sukcesu. Wywiadom towarzyszy bogata faktografia i kilkaset ilustracji.
Autor zaprosił do rozmowy wszystkie żyjące brązowe medalistki z Tokio i Meksyku. „Ich osiągnięcia, pierwsze olimpijskie sukcesy w historii siatkówki, dziś są nieco zapomniane. Część bohaterek nie ukrywała zaskoczenia, że po wielu latach ktoś chce wysłuchać ich opowieści” - wspomina Maciej Zdziarski. Siatkarki udostępniły mu swoje najważniejsze sportowe pamiątki: fragmenty dzienników, listy, albumy z wycinkami prasowymi. Na potrzeby książki zrealizowano sesje zdjęciowe, których efektem są wzruszające fotografie: panie znów do rąk biorę piłkę, a na szyję zakładają pamiątkowe naszyjniki z olimpijskimi kółkami.
„Książka jest ukoronowaniem osiągnięć siatkarskich ludzi naszego pokolenia. Obecnie wspomina się głównie sukcesy Złotek, a warto przypominać, że to nasze koleżanki w Tokio i Meksyku sięgały po olimpijskie medale” - podkreślał Edward Skorek, mistrz olimpijski, wieloletni kapitan reprezentacji i lider „złotej drużyny” Huberta Wagnera.
Jak wyjaśnił Maciej Zdziarski, publikacja rozrastała się wraz z postępami prac: „Odkrywaliśmy niepublikowane dotąd zdjęcia i pamiątki moich rozmówców. Poznawaliśmy fascynujące szczegóły z życia. Finalnie wydawnictwo liczy znacznie więcej stron, niż zakładaliśmy”.
Obecny na spotkaniu promocyjnym prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, podziękował bohaterom publikacji za podzielenie się z czytelnikami pięknymi historiami z życia i zawodniczej kariery. „Dziękuję autorowi Maciejowi Zdziarskiemu i inicjatorowi powstania publikacji Ryszardowi Czarneckiemu. Siatkówka jest jednym z polskich sportów narodowych. Jest bardzo popularna, a mimo to sukcesy olimpijskie bohaterów nie zostały powtórzone.
„To prawdziwe opus magnum - mówił Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek prezydium PKOl, pomysłodawca książki. - Takiej książki jeszcze nie było. Istnieją opracowania, ale nikt nie stworzył publikacji, w której zawarte są wywiady o życiu, i życiu po życiu sportowym. Dziękuję MKDNiS za wsparcie tej inicjatywy”.
Projekt, którego efektem jest publikacja wydana przez Fundację Instytut Łukasiewicza, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Sport dla Wszystkich”. Partnerami wydania są Krajowa Spółka Cukrowa, LW Bogdanka i Poczta Polska.
Więcej informacji na: https://siatkarskiehistorie.pl/.
Źródło informacji: Fundacja Instytut Łukasiewicza
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.06.2021, 11:05 |
Źródło informacji | Fundacja Instytut Łukasiewicza |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rugby na polskiej wsi - Rebel Kocmyrzów-Luborzyca
- 18.12.2024, 12:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Klub Rebel Kocmyrzów-Luborzyca