Newsletter

Zdrowie i styl życia

Ambasador Polski: obrady Kapituły zakończone. Poznaj nominowanych

21.09.2020, 17:19aktualizacja: 21.09.2020, 17:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KGHM (3)
KGHM (3)
Naukowcy, sportowcy, artyści… Wybitni Polacy, którzy podbijają świat, podbili również serca członków Kapituły konkursu „Ambasador Polski 2020”. W poniedziałek 21 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyły się obrady mające na celu wyłonić laureatów plebiscytu.

„Po sukcesie pierwszej edycji nie miałem wątpliwości, że plebiscyt +Ambasador Polski+ to nieocenione narzędzie promocji talentów i pracowitości, którymi wyróżniają się nasi rodacy. Jestem przekonany, że plebiscyt na stałe wpiszę się w DNA naszej firmy” - powiedział prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński, inaugurując obrady.

To oni wybrali nowych Ambasadorów

Głosy na swoich faworytów oddali: prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński - przewodniczący Kapituły, Adam Kwiatkowski - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Lewandowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ryszard Madziar - szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Grażyna Ciurzyńska - prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Wojciech Surmacz - prezes Polskiej Agencji Prasowej, Michał Janasik - wiceprezes Centrum Sieci Badawczej Łukasiewicz, Ireneusz Eric Lubaczewski - dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA, Tomasz Majewski - wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, Andrzej Bargiel - polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista, ratownik TOPR, laureat Nagrody Publiczności 2020, Artur Chmielewski - polski naukowiec, pracownik Jet Propulsion Laboratory NASA.

Uczestnicy spotkania wybierali Ambasadorów polskiej kultury, nauki i sportu. Członkowie Kapituły mieli naprawdę twardy orzech do zgryzienia, o czym świadczą nazwiska na poniższej liście nominowanych.

Nominowani w kategorii kultura:

1. Aleksandra Kurzak - śpiewaczka i solistka,

2. Włodzimierz Pawlik - kompozytor i pianista jazzowy,

3. Izabela Kobus-Salkin - dyrygentka chóru „Jutrzenka”,

4. Sławomir Dobrzański - pianista,

5. Urszula Dudziak - wokalistka jazzowa,

6. Sławomir Idziak - operator i reżyser filmowy,

7. Zenon Martyniuk - muzyk disco polo,

8. Andrzej Sapkowski - pisarz fantasy,

9. Aleksander Dębicz - pianista i kompozytor,

10. Jakub Różalski - grafik, malarz, ilustrator i artysta koncepcyjny.

Nominowani w kategorii nauka:

1. James Pawelczyk - neurofizjolog i astronauta,

2. prof. Maria Siemionow - chirurg i transplantolog,

3. prof. Marek Samoć - chemik, konstruktor urządzeń do pomiarów optycznych,

4. dr n.med. Mateusz Hołda - lekarz, naukowiec, anatom i kardiomorfolog,

5. dr hab. Ewelina Król - wirusolog,

6. prof. Adam Jacek Maciejewski - lekarz, który przeprowadził pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyjnych u dziecka,

7. Olga Malinkiewicz - fizyk,

8. dr hab. med. Michał Wszoła - lekarz, pomysłodawca bionicznej trzustki,

9. prof. Dorota Grejner-Brzezińska - naukowiec specjalizująca się w inżynierii geomatycznej, wykładowca Ohio State University,

10. Prof. Grzegorz Mazur - naukowiec badający skuteczność stosowania osocza w leczeniu chorych z COVID-19 w populacji europejskiej.

Nominowani w kategorii sport:

1. Robert Lewandowski - piłkarz Bayernu Monachium i kapitan reprezentacji Polski,

2. Bartosz Łastowski - jeden z najlepszych piłkarzy w historii reprezentacji Polski w AMP Futbol,

3. Bartosz Zmarzlik - indywidualny mistrz świata w żużlu,

4. Kamil Stoch - skoczek narciarski, mistrz olimpijski,

5. Piotr Małachowski - lekkoatleta specjalizujący się w rzucie dyskiem, Mistrz Świata oraz dwukrotny mistrz Europy,

6. Lucyna Kornobys - lekkoatletka, medalistka igrzysk paraolimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy,

7. Karolina Kucharczyk - lekkoatletka, mistrzyni paraolimpijska w skoku w dal,

8. Marcin Lewandowski - lekkoatleta, brązowy medalista Mistrzostw Świata z Doha,

9. Justyna Święty-Ersetic - lekkoatletka, Mistrzyni Europy, srebrna oraz brązowa medalistka Mistrzostw Świata w sztafecie,

10. Dawid Kubacki - skoczek narciarski, dwukrotny olimpijczyk.

Wielki finał już w październiku

Emocjonujące obrady Kapituły zaowocowały nie tylko poszerzeniem wiedzy na temat fenomenalnych Polaków i ich wkładu w budowanie pozytywnego wizerunku Polski, ale przede wszystkim - wyłonieniu najlepszych z najlepszych! Laureatów plebiscytu „Ambasador Polski 2020” poznamy podczas wielkiego finału już pod koniec października.

Wybierz swojego faworyta

Finał „Ambasadora Polski 2020” zbliża się wielkimi krokami, jednak to nie koniec wrażeń. Wciąż możesz stać się częścią projektu KGHM, biorąc udział w głosowaniu na laureata Nagrody Publiczności. Już dziś wejdź na ambasadorpolski.se.pl i wybierz swojego faworyta. Głosowanie potrwa do 04.10 2020 roku.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.09.2020, 17:19
Źródło informacji KGHM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ