Newsletter

Zdrowie i styl życia

Badanie krwi i moczu to może być najlepszy prezent urodzinowy

16.03.2023, 16:00aktualizacja: 16.03.2023, 16:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Powinniśmy pamiętać, by raz do roku zbadać sobie krew i mocz. Sprawdzić np. poziom glukozy, cholesterolu, kreatyniny. Takie wstępne badania pomagają wychwycić wiele chorób. Jak o tym nie zapomnieć? Zrób sobie po prostu najlepszy prezent na urodziny – radzi Monika Pintal-Ślimak, prezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

"Bardzo ważne jest, by przynajmniej raz w roku robić takie badania. Częstotliwość jest zależna od wieku. Im jesteśmy starsi, tym te badania powinniśmy wykonywać częściej. Podstawowe badania możemy robić sobie w formie prezentu na przykład pamiętając o nich w dniu swoich urodzin" – powiedziała specjalistka w rozmowie z Serwisem Zdrowie.

Przypomniała, że badania można w tej chwili wykonać sobie bezpłatnie w ramach programu profilaktyka 40 plus. 

"Każdy pacjent może takie badania wykonać, do czego bardzo serdecznie zachęcamy" – powiedziała prezeska KRDL, która była uczestniczką VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Niestety, niewiele osób z niego korzysta. Warto jednak o takich badaniach pamiętać, bo profilaktyka zmniejsza koszty medycyny naprawczej, a to jest istotne dla kondycji ochrony zdrowia i samego pacjenta. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dzięki tym prostym i bezpiecznym badaniom można wykryć wcześnie wiele poważnych schorzeń (cukrzyca, białaczka, niewydolność nerek, hipercholesterolemia itd.), które na początku albo nie dają objawów, albo bardzo delikatne, które łatwo zbagatelizować (np. zmęczenie często jest jednym z pierwszych sygnałów białaczki).

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 16.03.2023, 16:00
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ