Newsletter

Zdrowie i styl życia

Bicie rekordów metodą na motywację dzieci

30.11.2022, 09:08aktualizacja: 30.11.2022, 09:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Orły Sportu/Sz. Zdziebło (1)
Fundacja Orły Sportu/Sz. Zdziebło (1)
W przeszłości rodzicie borykali się z zupełnie innymi problemami niż współcześnie. Dawniej dzieci i młodzież chętnie spędzały czas z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Do szkoły często dojeżdżało się rowerem lub chodziło pieszo. W szkole każda chwila poza lekcjami wykorzystywana była na aktywną zabawę na boisku lub korytarzu. Po zajęciach pomysłów na aktywności też nie brakowało – granie w piłkę, gumę, zabawa na trzepaku, jazda na rowerze, podchody. Wszyscy pamiętamy, jak trudno było rozstać się z rówieśnikami i wracać wieczorem do domu.

Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzieci zaabsorbowane są elektroniką i kontaktami online praktycznie przez cały czas. Specjaliści alarmują, że poziom aktywności i sprawności dzieci znacząco spadł, a sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu podczas pandemii Covid-19. Czas spędzany z elektroniką zdominował wszystkie inne aktywności. Badania mówią, że ponad 60% piątoklasistów spędza 6 godzin dziennie przed ekranami różnych urządzeń.* Coraz więcej młodych ludzi unika sportu, prowadzi bardzo bierny tryb życia i boryka się z otyłością. To z kolei wywołuje kolejne problemy – napięcie psychiczne, problemy z koncentracją, przebodźcowanie i rozdrażnienie oraz ograniczenie umiejętności społecznych i depresje. Lekarstwo na te problemy jest w zasięgu ręki ale jak zachęcić dzieci do zmiany ich nawyków?

Z pomysłem na tą zmianę wyszła Fundacja Orły Sportu, która od lat motywuje polskie dzieci i rodziny do aktywnego trybu życia. Jednym z projektów Fundacji jest Festiwal Rekordów na Orliku, realizowany już po raz drugi, który poprzez rywalizację ma zachęcać do sportu i aktywności.

„Rywalizacja to naturalna potrzeba każdego człowieka. Większość z nas motywuje się do działania, gdy ma jasno przedstawione zadanie i możliwość dania z siebie jak najwięcej. – mówi prezes Fundacji Orły Sportu, Rafał Wosik. – Dzieci z wyjątkowym entuzjazmem reagują na takie sportowe wyzwania. Na naszych wydarzeniach tworzymy wyjątkową atmosferę dobrej zabawy, pełnej aktywności i sportu. Każde dziecko ma szansę spróbować swoich sił w różnych konkurencjach dostosowanych do swoich możliwości i przeżycia satysfakcji płynącej z osiągniętych wyników” – dodaje.

Skoro jest rywalizacja to są też nagrody – każde dziecko biorące udział w wydarzeniu otrzymało gadżety, dyplom i medal a najlepsi wrócili do domu z pucharami. W tym roku fundacja zrealizowała aż 10 imprez na terenie całego kraju, na których blisko 3000 dzieci biło swoje rekordy. Imprezom towarzyszyły ciekawe aktywności, jak na przykład „Bieg w szpilkach” dla mam w Unisławiu. Jak twierdzą organizatorzy to właśnie zaangażowanie i przykład płynący od rodziców jest podstawą do zachęcenia dziecka do aktywności fizycznej. W Barlinku w trakcie wydarzenia dzieci miały możliwość spotkać się z Maciejem Lepiato – lekkoatletą i mistrzem paraolimpijskim.

„Sportowcy zawsze wzbudzają podziw i motywują do działania. Pokazują, że aktywność fizyczna może być źródłem ogromnej satysfakcji i sukcesu. Na tym polu to właśnie paraolimpijczycy są wyjątkową inspiracją. Ich determinacja, siła i chęć przezwyciężania własnych słabości ma niesamowitą moc, którą chcemy zarażać naszych małych uczestników” – podkreśla Rafał Wosik.

Obserwując entuzjazm dzieci oraz atmosferę w jakiej przebiegły imprezy wyraźnie widać, że pomysł na motywowanie przez rywalizację przynosi doskonałe efekty. Zbudowanie długofalowego zaangażowania i zachęcenie do systematycznej aktywności nie jest prostym zadaniem. Tylko poprzez ciekawe i wciągające aktywności oraz włączenie do działania rodziców, nauczycieli i opiekunów możemy wesprzeć ten proces i dać naszym dzieciom lepszą i zdrowszą przyszłość.

*na podstawie badań CBOS.

Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.11.2022, 09:08
Źródło informacji Fundacja Orły Sportu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.