Newsletter

Zdrowie i styl życia

Co szósta osoba na świecie ma trudności z czytaniem z powodu zespołu Irlen

14.10.2021, 08:39aktualizacja: 14.10.2021, 08:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Catherine Matthias, Author
PR Newswire/Catherine Matthias, Author

JOSEPH, stan Oregon, 14 października 2021 r. /PRNewswire/ -- Miliony dzieci i dorosłych na całym świecie borykają się z zespołem Irlen – niezdolnością mózgu do przetwarzania pewnych częstotliwości fal świetlnych lub kolorów. Schorzenie to mieści się w spektrum od łagodnego do ciężkiego z objawami, które mogą obejmować trudności z czytaniem i matematyką, wrażliwość na światło, bóle głowy, bóle brzucha, zawroty głowy, niezdolność do skupienia się, niezdarność oraz słabe wyniki sportowe. Wprawdzie u około połowy osób cierpiących na tę przypadłość jest ona uwarunkowana genetycznie, może być jednak również spowodowana urazami mózgu, wysoką gorączką czy też zakażeniem wirusami.

Poradnik „The Word Gobblers”, skierowany do rodziców i nauczycieli pracujących z dziećmi, które mają problemy z czytaniem, uwzględnia te problemy i oferuje proste i natychmiastowe modyfikacje w celu ich załagodzenia lub przezwyciężenia, a także rozwiązania długoterminowe. Książka zawiera kwestionariusz dotyczący objawów i zachowań oraz wykorzystuje interaktywne ćwiczenia na różnokolorowym papierze, aby pomóc rodzicowi lub nauczycielowi odkryć, czy dziecko może być dotknięte tym schorzeniem.

Dzieci, które słabo czytają lub nie radzą sobie w sporcie, często są ofiarami dokuczania lub szykan, co powoduje uczucie wstydu lub niską samoocenę. „The Word Gobblers” tłumaczy z medycznego punktu widzenia, dlaczego niektóre dzieci i dorośli mają problemy z czytaniem i pisaniem, lub wykazują nieodpowiednie zachowania, i porównuje niezdolność organizmu do trawienia niektórych pokarmów, takich jak truskawki lub orzeszki ziemne z niezdolnością mózgu do interpretowania pewnych długości fal światła.

Wspaniale zilustrowana przez Joan Gilbert publikacja „The Word Gobblers” poprzez wizerunki psotnych Gobblerów, które chrupią, kruszą i zgniatają cyfry, litery i słowa, uświadamia dzieciom, że to nie one są winne. Obrazki uśmiechniętych buziek w kolorze zielonym i pomarańczowym pomagają dzieciom zrozumieć, że nie są odosobnione, udowadniając, że 1 na 6, 10 na 60 i 100 na 600 osób cierpi na to samo schorzenie.

W przedmowie założycielka i dyrektor Instytutu Irlen, Helen L. Irlen, wyjaśnia odkrycie zespołu Irlen i postęp, jaki dokonał się w jego leczeniu. Metoda Irlen w leczeniu tego schorzenia stała się przedmiotem zainteresowania wielu krajowych i międzynarodowych mediów.

Library Journal stwierdza: „OCENA: Niezwykle pomocny poradnik dla rodziców, opiekunów i nauczycieli dzieci, które mają problemy z czytaniem”.

Niedawno Betsy Wurzel z Passionate Worldwide Talk Radio przeprowadziła wywiad z Matthias na potrzeby swojego bloga „Talking with Betsy”: https://bit.ly/3C5EDnl.

Autorka Catherine Matthias jest certyfikowanym badaczem zespołu Irlen i autorką sześciu książek obrazkowych dla początkujących czytelników.

Wydane przez Square One Publishers, Nowy Jork. ISBN 978-0-7570-0502-2. $15.95.

Materiał filmowy - https://mma.prnewswire.com/media/1656320/Word_Gobblers_60_sec_FINAL.mp4

Materiał zdjęciowy - https://mma.prnewswire.com/media/1656321/Front_Cover.jpg

Źródło: Catherine Matthias, Author

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2021, 08:39
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ