Newsletter

Zdrowie i styl życia

Czy Polacy mogą być zdrowsi?

18.06.2015, 11:36aktualizacja: 18.06.2015, 11:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Infografika str.1
Infografika str.1
Raport z konsultacji społecznych ustawy o zdrowiu publicznym.

Fundacja MY Pacjenci przedstawiła dziś 3 najważniejsze postulaty społeczne, będące wynikiem konsultacji projektu ustawy o zdrowiu publicznym:

- usprawnienie systemu publicznej służby zdrowia,

- powszechna edukacja zdrowotna i dostęp do informacji na temat profilaktyki i leczenia,

- profilaktyka chorób cywilizacyjnych, w tym przede wszystkim otyłości.

Badanie kwestionariuszowe on-line przeprowadzano w dniach 20-27 kwietnia 2015 r. Wzięły w nim udział 2 192 osoby. Pełen raport dostępny na: mypacjenci.org/ustawa-o-zdrowiu-publicznym. Respondenci to głównie osoby do 40 roku życia (76%), z wykształceniem średnim i wyższym (96,8%) mające sprecyzowane oczekiwania wobec sytemu opieki zdrowotnej. Wyniki przeprowadzonych konsultacji przedstawiają następującą diagnozę wyzwań dla zdrowia publicznego z perspektywy polskiego społeczeństwa.

1. Dostęp do świadczeń medycznych największym problemem obywateli. Największe wyzwanie dla zdrowia polskiego społeczeństwa stanowią w opinii respondentów:

- dostęp do lekarza specjalisty - 54% głosów,

- nadwaga i otyłość - 38% głosów,

- choroby przewlekłe (cukrzyca, nadciśnienie) - 37% głosów.

2. Słaba profilaktyka i niska skłonność do korzystania z dostępnych programów przesiewowych;

3. Brak akceptacji dla stałych, zryczałtowanych dopłat do świadczeń medycznych;

4. Edukacja zdrowotna- w przedszkolach i szkołach, a także wczesna profilaktyka otyłości.

Aż 82% wskazuje na potrzebę finansowania przez NFZ porad dietetycznych dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

W związku z wskazanymi przez uczestników konsultacji społecznych obszarami priorytetowymi, Fundacja MY Pacjenci postuluje uznanie jako priorytetu dla zdrowia publicznego problemu nadwagi i otyłości. Jest to najpowszechniejszy obecnie i narastający problem zdrowotny w Polsce. Konieczne jest ustalenie realnego celu w tym obszarze, którym mogłoby by być np. powstrzymanie dynamiki narastania tego problemu, zwłaszcza w grupie dzieci i młodzieży. Celem systemowym powinna być również poprawa dostępności usług publicznego sektora zdrowia, która obejmowałaby nie tylko skrócenie kolejek, ale też zapewnienie prostej, dostępnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy medycznej w systemie publicznym.

Fundacja MY Pacjenci wspiera partycypację pacjentów w podejmowaniu decyzji w ochronie zdrowia i zapewnia wsparcie eksperckie organizacjom pacjenckim, żeby komunikowały skuteczniej swoje problemy i potrzeby. Fundacja prowadzi działalność naukową, badawczą, doradczą i szkoleniową dla pacjentów i ich organizacji. www.mypacjenci.org

ZnanyLekarz.pl jest serwisem internetowym, który ułatwia pacjentom znalezienie lekarza i umożliwia umówienie wizyty lekarskiej przez Internet. Portal jest częścią grupy DocPlanner.com, która działa w 25 krajach świata. Wszystkie serwisy grupy odwiedza ponad 7 mln użytkowników miesięcznie, a za pomocą internetowych Kalendarzy Wizyt pacjenci umówili już ponad 1 milion wizyt lekarskich.

Więcej informacji udziela:

Izabella Dessoulavy-Gładysz

Dyrektor Public Relations

e-mail: Iza.dessoulavy-gladysz@mypacjenci.org

tel. kom.+48 600 006 640

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.06.2015, 11:36
Źródło informacji Fundacja MY Pacjenci
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ