Newsletter

Zdrowie i styl życia

Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka: otyłość kosztuje Polskę 10 mld zł rocznie

16.10.2019, 14:30aktualizacja: 16.10.2019, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Choroby będące powikłaniem otyłości - czyli schorzenia układu krążenia i ruchu oraz nowotwory - pochłaniają 10 mld zł rocznie z budżetu NFZ i ZUS - powiedział PAP Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Według niego do tej kwoty należałoby doliczyć jeszcze koszty ponoszone przez pracodawców.

„Z roku na rok jesteśmy coraz ciężsi, coraz więcej siedzimy” - mówił dyrektor IMiD, wskazując na konieczność racjonalnego odżywiania i zwiększenia aktywności fizycznej przez Polaków.

Pytany o pomysły na rozwiązanie problemów służby zdrowia, Tomasz Maciejewski wspomniał o możliwości budowania całych zespołów wspierających lekarzy. Według niego chodziłoby tu o dietetyków, fizjoterapeutów czy doradców zdrowotnych pacjenta.

Zdaniem dyrektora Instytutu Matki i Dziecka, dobrym rozwiązaniem mogłoby być też stworzenie systemu infolinii, na których przeszkoleni pracownicy staraliby się udzielić telefonicznych porad pacjentom. Według Tomasza Maciejewskiego, doświadczenia innych krajów Europy pokazały, że w 60 proc. przypadków wystarczyła porada uzyskana na infolinii, bez konieczności odbywania wizyty lekarskiej.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.10.2019, 14:30
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii