Newsletter

Zdrowie i styl życia

Instytut Nauk o Mózgu im. Allena nawiązuje współpracę z centrum badawczym imec w zakresie opracowywania efektywnych narzędzi nowej generacji, służących do badań z zakresu neuronauki

07.11.2013, 15:37aktualizacja: 07.11.2013, 15:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wiodące instytuty badawcze i fundacje charytatywne jednoczą się w celu sfinansowania rozwoju innowacyjnej technologii sond neuronowych

SEATTLE - (BUSINESS WIRE) - Instytut Nauk o Mózgu im. Allena (ang. Allen Institute for Brain Science) ogłosił w dniu dzisiejszym podpisanie umowy z centrum badawczym imec, realizującym badania z dziedziny nanoelektroniki. Jej celem jest opracowanie i wyprodukowanie zaawansowanego układu czujników służących do rejestracji czynności neuronowych w mózgach zwierząt. Instytut Nauk o Mózgu im. Allena, we współpracy z instytutem medycznym Howard Hughes Medical Institute (HHMI), fundacją charytatywną Gatsby Charitable Foundation, funduszem Wellcome Trust oraz University College London (UCL), przekazał kwotę 5,5 mln USD na rzecz badań i rozwoju z zakresu rewolucyjnych narzędzi badawczych w dziedzinie neuronauki.

Tworzony układ czujników przyczyni się do rozwoju bieżącej technologii sond neuronowych, stosowanych w celu wykrywania pozakomórkowej aktywności elektrycznej w mózgu. To innowacyjne rozwiązanie będzie łączyć w sobie elektrody rejestrujące o wyższym stopniu spoistości ze znacznie dokładniejszym rzędem wielkości niż dotychczasowe technologie. Umożliwi to badaczom rejestrowanie aktywności mózgu za pomocą bezprecedensowego połączenia rozdzielczości i możliwości zapisu dla licznych obszarów mózgu. Opracowywane obecnie układy czujników niosą z sobą potencjał w zakresie realizacji transformacyjnych eksperymentów w dziedzinie neurobiologii, przyczyniając się do znacznie lepszego zrozumienia wspólnej pracy neuronów mózgowych w procesie przetwarzania informacji i kontrolowania zachowań. Spodziewamy się, iż narzędzia te, będące od dwóch lat na etapie planowania, wpłyną na rozwój w dziedzinie badań mózgu realizowanych na różnych płaszczyznach, w tym w ramach inicjatywy BRAIN, której znaczenie podkreślił prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w przemowie z dnia 2 kwietnia 2013 roku. Nowoczesne sondy umożliwią dogłębniejsze zrozumienie podstawowych funkcji mózgu, w tym sposobu, w jaki informacje sensoryczne, obrazy rejestrowane przez oko oraz bodźce odbierane przez wąsy przechodzą do mózgu, przemieszczają się pomiędzy poszczególnymi jego regionami, a następnie są przetwarzane przez korę mózgową.

„Zaawansowane rozwiązania z dziedziny mikroelektroniki, opracowane i przetestowane przez nasze konsorcjum, umożliwią neurobiologom łatwy zapis, za pomocą pojedynczego elementu silikonowego, sygnałów elektrycznych wytwarzanych przez setki pojedynczych komórek nerwowych. Dzięki temu narzędziu będziemy mogli wsłuchać się w ich drgania, co przybliży nas do dnia, w którym w pełni zrozumiemy ich znaczenie, a tym samym poznamy język mózgu” - powiedział dr Christof Koch, kierownik naukowy Instytutu Nauk o Mózgu im. Allena.

Inżynierowie z centrum badawczego imec współpracują ściśle z naukowcami z HHMI, Instytutem im. Allena oraz UCL (korzystając z dotacji uzyskanej od fundacji Gatsby i funduszu Wellcome) w celu zaprojektowania, opracowania i przetestowania nowych sond. W ciągu 38-miesięcznej realizacji projektu, imec wykorzysta własny zaawansowany projekt materiału silikonowego oraz umiejętności jego przetwarzania, w celu opracowania i przetestowania nowego narzędzia, oraz stworzenia wersji, która zostanie wyprodukowana i udostępniona społeczności realizującej badania naukowe.

"Nieustannie wspieramy działalność HHMI oraz innych wiodących instytutów badawczych poprzez dostosowywanie wysoce wyspecjalizowanej technologii półprzewodników do indywidualnych wymagań w oparciu o doświadczenie zespołów ds. rozwoju półprzewodników - powiedział Peter Peumans, dyrektor ds. bionanoelektroniki imec. - Nowo powstałe partnerstwo na rzecz badań umożliwi imec opracowanie dla środowiska akademickiego oraz instytutów badawczych wysoce zaawansowanej technologii sond neuronowych, umożliwiającej rejestrowanie sygnałów pochodzących ze wszystkich rejonów mózgu, nie ograniczając się do ich nielicznych jego fragmentów".

"Podejmujemy się realizacji tego projektu, ponieważ bieżące metody badań mózgu są nieadekwatne do potrzeb - powiedział Tim Harris, kierownik Grupy ds. Fizyki Stosowanej i Instrumentacji kampusu naukowego Janelia Farm Research Campus przy HMMI w miejscowości Ashburn, Virginia. - Naszym celem jest tworzenie lepszych narzędzi, które umożliwią nam gromadzenie wyższej jakości danych oraz zmniejszenie liczby zwierząt wykorzystywanych w celach badawczych".

Instytut Nauk o Mózgu im. Allena

Instytut Nauk o Mózgu im. Allena jest niezależną organizacją non-profit zajmującą się badaniami medycznymi. Swoją działalność instytut rozpoczął w 2003 roku dzięki kapitałowi założycielskiemu udostępnionemu przez filantropa Paula G. Allena. Instytut podejmuje szeroko zakrojone inicjatywy mające na celu przyczynienie się do postępu w dziedzinie badań nad mózgiem, które pozwolą międzynarodowej społeczności naukowców bardziej skutecznie dokonywać odkryć, które zostaną wykorzystane w praktyce.

imec

Spółka Imec zajmuje się prowadzeniem badań z zakresu nanoelektroniki. Wiedza pozyskana w wyniku badań laboratorium jest wykorzystywana, dzięki innowacyjnej sile międzynarodowej współpracy w zakresie teleinformatyki, służby zdrowia i energetyki. Imec opracowuje rozwiązania mające duże znaczenie dla branży. W unikalnym środowisku wykorzystującym zaawansowane technologie, personel złożony ze światowej klasy naukowców koncentruje się na budowaniu lepszej przyszłości w zrównoważonym społeczeństwie. Siedzibą spółki jest Leuven w Belgii, a jej oddziały mieszczą się w Belgii, Holandii, Tajwanie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach i w Japonii. W skład kadry, która liczy 2 000 osób, wchodzi grupa 650 wizytujących pracowników naukowych i naukowców prowadzących badania na zlecenie podmiotów gospodarczych. W 2012 roku obroty spółki (wg rachunku zysków i strat) wyniosły łącznie 320 milionów EUR. Więcej informacji na: http://www.imec.be.

Howard Hughes Medical Institute

Howard Hughes Medical Institute jest charytatywną organizacją badawczą, której misją jest przyczynianie się do postępu w zakresie badań biomedycznych i propagowania nauki dla dobra ludzkości. Wyposażamy wybitnych naukowców i studentów w narzędzia, które pozwolą im poszukiwać odpowiedzi na najistotniejsze pytania związane z funkcjonowaniem organizmów żywych. Siedziba organizacji mieści się w Chevy Chase w stanie Meryland. Organizacja zatrudnia przeszło 3 000 osób na terytorium Stanów Zjednoczonych. W roku finansowym 2012, HHMI zainwestowała ponad 695 milionów USD na badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych i przyznało w ramach dotacji i innych form wsparcia kwotę rzędu 78 milionów USD na rzecz propagowania nauki.

Gatsby Charitable Foundation

Fundacja Gatsby Charitable Foundation została założona przez Davida Sainsbury dla realizacji jego celów charytatywnych. Naszym wsparciem objęte są następujące ściśle określone obszary badań:

- Badania z zakresu nauk o roślinach;

- Badania z zakresu neurologii;

- Propagowanie wiedzy naukowej i z zakresu inżynierii;

- Rozwój gospodarczy na kontynencie afrykańskim;

- Badania i poradnictwo z zakresu polityki publicznej;

- Sztuki piękne.

Proaktywnie opracowujemy projekty, które pozwolą nam osiągnąć nasze cele. Z entuzjazmem podchodzimy do wspierania innowacji. Patrzymy na problemy z perspektywy analitycznej, ponieważ uważamy, że istotną kwestią jest zrozumienie naszych możliwości i problemów. Ważna jest dla nas perspektywa długoplanowa, gdyż nie uważamy, aby można było osiągnąć wiele przy pomocy jedynie krótkoterminowych i jednorazowych projektów. Jesteśmy zawsze otwarci na nawiązywanie współpracy z organizacjami, z którymi łączą nas te same cele.

Fundusz Wellcome Trust

Fundusz Wellcome Trust to ogólnoświatowa fundacja charytatywna, której celem jest osiąganie wybitnych postępów w sferze zdrowia ludzi i zwierząt. Zapewnia wsparcie najwybitniejszym umysłom w dziedzinach badań biomedycznych i medycyny humanistycznej. Fundusz zajmuje się wspieraniem aktywności społecznej, edukacji oraz wdrażaniem wyników badań do praktyki medycznej celem polepszenia stanu zdrowia ludzkości. Jest on niezależny od wpływów politycznych i komercyjnych.

University College London

University College London został założony w 1826 roku i zdobył renomę w kręgach uniwersyteckich zarówno w zakresie prowadzonych badań, jak i pod względem działalności dydaktycznej. Jego głównym atutem w dziedzinie biomedycyny jest największe zaplecze laboratoryjne w całym Zjednoczonym Królestwie.

KONTAKT:

Agencja Edelman działająca w imieniu Instytutu Nauk o Mózgu im. Allena

Steven Cooper

tel. 646-358-2765

e-mail: Steven.Cooper@Edelman.com

Źródło informacji: Business Wire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.11.2013, 15:37
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii