Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ambasada Kazachstanu w Warszawie przypomina, że już 8 września 2024 r. w Kazachstanie ruszają V Światowe Igrzyska Nomadów - wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie sportowe prezentujące sporty zakorzenione w tradycjach nomadów Azji Środkowej. Impreza potrwa sześć dni, a jej głównym celem jest promocja etnosportów oraz ruchów etnokulturowych.
W V Światowych Igrzyskach Nomadów weźmie udział około 2500 zawodników z prawie 100 krajów. Wydarzenie ma przyciągnąć ponad 100 tys. turystów z kraju i zagranicy, którzy będą mieli możliwość obserwacji rywalizacji w różnych dyscyplinach, m.in wyścigów konnych, zapasów, zawodów sztuk walki czy łucznictwa tradycyjnego.
Igrzyska to także doskonały pretekst, aby zwiedzić Kazachstan - kraj niezwykłej przyrody i architektury.
Już samą stolicę Kazachstanu, Astanę, cechuje nowoczesna, wręcz ekstrawagancka architektura. Przy bulwarze Nurzhol znajduje się Wieża Bäjterek. Powstała w 2002 r., ma 105 m wysokości, a jej konstrukcja odwołuje się do kazachskiej legendy o drzewie życia i magicznym ptaku Samruku. W wieży znajdują się m.in. galeria sztuki i taras widokowy na 97. piętrze.
Kojarzący się raczej z Egiptem lub Meksykiem, kształt piramidy, ma Pałac Pokoju i Pojednania. Ukończono go w 2006 r. na Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Jego wysokość wynosi 62 m, a wzniesiono go z granitu oraz barwionego szkła. Znajdują się w nim m.in. sala kongresowa, etnograficzny ośrodek badawczy, galeria sztuki, opera i biblioteka.
Z kolei Muzeum Energii Przyszłości Nur Alem to najwyższy na świecie budynek w kształcie kuli. Obiekt liczy 100 m wysokości i powstał na wystawę EXPO 2017, której tematem przewodnim była energia przyszłości. Obecnie znajduje się tu pełne atrakcji muzeum, poświęcone różnym rodzajom energii: wodnej, wiatrowej, kinetycznej, wytworzonej z biomasy, słonecznej i kosmicznej.
Muzeum Narodowe Republiki to jedno z największych muzeów w Azji Centralnej. Tamtejsze eksponaty związane są z historią stolicy, niepodległego Kazachstanu, a także historią starożytną i średniowieczną, etnografią, sztuką nowoczesną i złotniczą. Najsłynniejszym eksponatem jest tzw. Złoty Człowiek - scytyjska zbroja paradna z ok. 400-200 r. p.n.e., którą odkryto w starożytnym kurhanie.
O trudnej historii Kazachstanu, ale i Polaków w tym kraju, przypomina AŁŻIR - były Obóz Koncentracyjny dla Żon Zdrajców Ojczyzny Akmola, w miejscowości Aqmol na obrzeżach Astany. W czasach radzieckich w AŁŻIR przetrzymywano ponad 18 tys. kobiet (również Polek), głównie kobiet. To obecnie muzeum poświęcone pamięci ofiar represji politycznych i totalitaryzmu. Można w nim zobaczyć m.in. wozy transportowe oraz baraki, w których przetrzymywano więźniów.
Kto czerpie przyjemność z robienia zakupów, będzie mógł odwiedzić Chan Szatyr - centrum handlowe znajdujące się w największym na świecie budynku w kształcie namiotu. Ma ono 150 m wysokości, a powierzchnię większą niż 10 stadionów piłkarskich. W środku są brukowane place i uliczki, sklepy, restauracje, kino, a nawet kryta plaża, pole golfowe i kanały, po których można pływać łódką.
Wyprawa łódką dostarczy również atrakcji tym, którzy wypłyną nią na jezioro Kaindy. Powstało ono wskutek potężnego trzęsienia ziemi w 1911 r.: spadające z góry skały zablokowały wąwóz, a ten wypełnił się wodą z rzek polodowcowych. Błękitno-zielona woda jeziora Kaindy jest niemal idealnie przejrzysta, co pozwala zaobserwować konary drzew rosnących niegdyś w tym wąwozie, a obecnie zalanych wodą, i przepływające między nimi ryby.
Trzy inne akweny, jeziora Kolsai, to także przyrodnicza wizytówka Kazachstanu. Znajdują się przy granicy z Kirgistanem, na wysokościach 1818, 2252 i 2850 m n.p.m. Jeziora Kolsai kryją się wśród świerkowych wąwozów.
Niżej, bo na wysokości 1000-1200 m n.p.m., położony jest Park Narodowy Ałtynemel. Jego niezwykle zróżnicowany krajobraz obejmuje góry, pustynie, półpustynie, zielone stepy, kamieniste i gliniaste równiny. Najsłynniejszymi atrakcjami parku są „śpiewające wydmy”, góry Aktau i Kakutau, które przypominają krajobraz z Marsa, oraz starożytne kurhany Scytów.
Z kolei Szaryński Park Narodowy skrywa Kanion Szaryński ukształtowany z czerwonego piaskowca, ciągnący się wzdłuż rzeki Szaryn. Jej dno wypełnia wulkaniczna lawa. Kanion Szaryński dzieli się na pięć mniejszych kanionów, z których największą atrakcją jest Dolina Zamków. To w niej formacje skalne tworzą zadaszenia, kręte korytarze, wąskie szczeliny i nisze - zupełnie jak w średniowiecznych zamczyskach. Kanion Szaryński ma 154 km długości i do 300 m głębokości. Ze względu na rozmiar nazywany jest „mniejszym bratem” Wielkiego Kanionu Kolorado.
Około 200 km dzieli Kanion Szaryński od miasta Ałmaty, dawnej stolicy Kazachstanu. To w niej znajduje się Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego z 1907 r. - najwyższy drewniany budynek na świecie (wysokość 56 m). Jego konstrukcja jest unikalna, odporna na wstrząsy sejsmiczne.
Miłośnicy doznań kulinarnych powinni w Ałmatach odwiedzić Zielony Bazar - słynne targowisko, gdzie można kupić lokalne rarytasy kulinarne (owoce, warzywa, przyprawy, sery, pieczywo, mięso) i spróbować oferty street foodowe.
Zwolennicy bardziej wyrafinowanych doznań kulinarnych nie mogą nie odwiedzić restauracji Auyl znajdującej się w dawnej jurcie w górskim dystrykcie Medeu. Przyjemność spożywania wyrafinowanych potraw w tak niezwykłym miejscu jest dostępna dla każdego, kto dysponuje odpowiednio zasobnym portfelem.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.08.2024, 15:15 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei
-
Image
Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich: pacjent może zweryfikować personel i sprzęt PAP
„Ogłoszone 9 grudnia nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) to ważne i przydatne narzędzie dla pacjentów poszukujących możliwości korekty wady wzroku” – komentuje Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.- 30.12.2024, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom