Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Laureatem trzeciej edycji konkursu został zespół badawczy w składzie: prof. dr hab. Adam Maciejczyk, lek. Natalia Wiśniewska, lek. Aleksandra Sztuder oraz dr n. med. Marzena Janiszewska z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Grant onkologiczny został przyznany na realizację projektu pt. „Korzyści kliniczne i dozymetryczne dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy leczonych przy użyciu radioterapii adaptacyjnej”.
W ramach projektu finansowanego z grantu zaplanowane jest w pierwszym etapie stworzenie kompleksowego protokołu uwzgledniającego zasady kwalifikacji, delineacji obszarów tarczowych i narządów krytycznych wraz z analizą jakości planów adaptacyjnych dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy. Natomiast w drugim etapie realizacji projektu planowane jest raportowanie występowania i oceny stopnia wczesnego odczynu popromiennego w korelacji z ogranicznikami dawek u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy.
Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu grantowego i symbolicznego wręczenia grantu odbyła się 17 października 2024 roku w Warszawie podczas ceremonii otwarcia VI Kongresu Onkologii Polskiej. Wzięli w niej udział: prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych, Marcin Słysz, Business Unit Manager z firmy Servier Polska oraz reprezentant zwycięskiego ośrodka.
„Grant Onkologiczny Servier-CARE jest inicjatywą, która wspiera projekty naukowo-badawcze mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z nowotworami układu pokarmowego. To obszar o wielu wciąż niezaspokojonych potrzebach medycznych, zarówno w kontekście diagnostyki, leczenia, jak również szeroko rozumianej opieki nad pacjentami. Misją firmy Servier jest dążenie do postępu terapeutycznego odpowiadającego na potrzeby pacjentów. Tym bardziej ogromnie cieszy fakt, że z każdą edycją konkursu grantowego rośnie liczba składanych wniosków, które adresują te potrzeby. Jest to dla nas wyraźny sygnał, że takie inicjatywy są potrzebne” – podkreśla Robert Pociupany, dyrektor Działu Medycznego i ds. Pacjentów w Servier Polska.
Komisja konkursowa oceniała zgłaszane prace w pięciu kryteriach: nowatorskie podejście, wykonalność projektu, możliwość wdrożenia projektu do praktyki, doświadczenie zespołu badawczego, a także poprawność kosztorysu. W konkursie mogli wziąć udział zarówno lekarze, jak i osoby, które były gotowe zaproponować i wprowadzić innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę wyników w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego.
„Poziom zgłoszonych projektów w tegorocznej edycji grantu był naprawdę wysoki. Otrzymaliśmy aż sześć wniosków od zespołów badawczych z ośrodków zlokalizowanych w różnych częściach Polski - w Lublinie, Gdańsku, we Wrocławiu, w Białymstoku, Szczecinie oraz Poznaniu. Kryteria konkursowe premiują projekty wartościowe naukowo, dobrze przygotowane pod względem merytorycznym. Ogromnie żałujemy, że nie możemy sfinansować większej liczby projektów. Na trwającym w Warszawie Kongresie Onkologii Polskiej prezentowane są wyniki projektów wyłonionych w poprzednich edycjach, co pokazuje ogromną wartość tego konkursu. Mam nadzieję, że będziemy go kontynuować w kolejnych latach” – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący PTO.
„Mimo spektakularnych zmian w systemie finansowania nauki w Polsce nadal brakuje mechanizmu wspierania inicjatyw praktycznych, docierających bezpośrednio do chorych i pozwalających sprawdzić słuszność koncepcji naukowych przed uruchomieniem wieloletnich i wielomilionowych inicjatyw. Grant Servier-CARE przyznawany na projekty onkologiczne w ramach konkursu pod auspicjami PTO i Warsaw Health Innovation Hub jest znakomitym mechanizmem wypełniającym luki w systemie finansowania projektów badawczych i klinicznych w Polsce. Gratulujemy zwycięzcom i czekamy na kolejne projekty oraz ich możliwe kontynuacje w ramach grantów ABM” – prof. Wojciech Fendler, prezes ABM.
Konkurs o Grant Onkologiczny Servier-CARE organizowany jest od 2022 r. Łączna kwota przeznaczona na wsparcie projektów badawczych w trzech edycjach wyniosła 500 000,00 zł.
Źródło informacji: Servier Polska
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 30.10.2024, 10:32 |
| Źródło informacji | Servier Polska |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Endokrynolog: otyłość jest chorobą, a nie defektem kosmetycznym PAP
- 17.07.2026, 14:10
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Allegro Wakacje przyspiesza rozwój. Rezerwacje z wyprzedzeniem oraz Allegro Pay już dostępne na platformie
Allegro Wakacje konsekwentnie poszerza możliwości planowania podróży. Serwis, który zadebiutował w maju tego roku, umożliwia już rezerwację zarówno wyjazdów last minute, jak i podróży planowanych z wyprzedzeniem. Oferta obejmuje około 1800 wycieczek w 109 kierunkach - ponad dwukrotnie więcej niż podczas uruchomienia platformy. Jednocześnie na Allegro Wakacje wystartowała usługa Allegro Pay, dzięki której klienci mogą odroczyć realizację płatności za wycieczki. Rozszerzone portfolio i nowa metoda płatności dołączają do korzyści dostępnych od startu platformy, takich jak Smart! Monety za zakup wycieczek oraz gwarancja takiej samej ceny jak u touroperatora.- 16.07.2026, 10:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Allegro
-
Image
Badanie Nationale-Nederlanden: coraz więcej Polaków zmaga się z urazami ortopedycznymi i obawia się leczenia PAP
Problemy ortopedyczne przestają być domeną wyłącznie osób aktywnych fizycznie. Badanie Nationale-Nederlanden wskazuje, że urazów doświadcza większość Polaków, a siedzący tryb pracy sprzyja dolegliwościom układu ruchu. Respondenci obawiają się także długiego oczekiwania na leczenie i rehabilitację.- 14.07.2026, 12:41
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ