Newsletter

Zdrowie i styl życia

Komfort dla wszystkich

15.05.2024, 08:00aktualizacja: 15.05.2024, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

 Biuro prasowe Łódź Design Festival (1)
Biuro prasowe Łódź Design Festival (1)
Maj szykuje się szczególnie ciekawie dla osób, które chcą komfortowo spędzić czas i to nie tylko podczas kilkudniowej majówki. W drugiej połowie miesiąca startuje 18. edycja Łódź Design Festival, a jego główne atrakcje planowane są na dni 21–26 maja. Na spragnionych wrażeń czeka program obejmujący ponad 60 wystaw i wydarzeń, a wszystko pod wspólnym hasłem przewodnim KOMFORT. To jednak nie koniec dobrych wiadomości – udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorzy ŁDF2024 zapraszają do zanurzenia się w różnorodnych aspektach pojęcia KOMFORT, ukazując, jak współczesny design dynamicznie reaguje na zmieniające się potrzeby społeczeństwa.

„Żyjemy obecnie w ciągłym poszukiwaniu satysfakcji i dobrego samopoczucia, a przyspieszające zmiany stawiają przed nami nowe wyzwania. W trakcie nadchodzącej edycji festiwalu odkryjemy, jak komfort przenika daleko poza tradycyjne wygody fizyczne, obejmując subtelne elementy, takie jak harmonia, spokój ducha oraz indywidualne potrzeby użytkowników. Pokażemy, że odpowiednio zaprojektowane otoczenie sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, lecz również odzwierciedla naszą unikalną tożsamość i pożądany styl życia” – podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

60 propozycji w programie

Wystawy, warsztaty dla dzieci i dorosłych, panele tematyczne, spotkania autorskie, spacery miejskie, a nawet premiery filmów - to zaledwie wstęp do programu Łódź Design Festival 2024, na zwiedzających czeka ponad 60 różnych propozycji. Do najważniejszych z nich należą z pewnością wystawy: make me! – Laboratorium innowacji, prezentująca prace młodych projektantek i projektantów z całego świata; must have, na której zobaczymy najlepsze przykłady rodzimego designu; Póki pną pnie, podejmująca temat zieleni w mieście czy Na stołach, o kulturowych i społecznych sensach spożywania. 

Na program ŁDF2024 składają się również liczne projekty, stworzone w ostatnim roku na polskich i zagranicznych uczelniach artystycznych, tj.: REDEFINICJA (Studenckie Koło Naukowe CAD na Politechnice Łódzkiej), Co branża kreatywna myśli o sztucznej inteligencji? (Koło Naukowe Lorem Ipsum ASP Katowice), design x hobby (studenci wzornictwa ASP Wocław, UTB Zlin oraz UT Zwoleń), Mebel – życie po życiu (studenci Architektury Wnętrz ASP Wrocław), IMAGINE Łódź... (studenci Wzornictwa AS w Szczecinie), Przypadek? Nie sądzę (studenci Pracowni Identyfikacji Graficznej I na ASP Łódź), Przestrzeń Opowieści – Poczytaj Mnie Sam! (ASP Łódź).

Całość idealnie uzupełniają ekspozycje wybrane z przeszło 100 różnorodnych propozycji zgłoszonych w ramach festiwalowego naboru open programme – wśród nich chociażby: NeuroDiver – Comfort Space LAB. Przestrzeń edukacyjno-eksperymentalna, Dotknąć miasta, OFFline from time to time, SPOTKANIA – 10 lat studia Pawlak&Stawarski czy TYPE TEXT LDZ.

>> SPRAWDŹ PROGRAM ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2024 lodzdesign.com/edycja-2024/program <<

Trwają zapisy

Tegoroczny Łódź Design Festival spodoba się zapewne każdemu, kto lubi owocnie spędzać czas i rozwijać różne pasje. Trzeba tylko się pospieszyć - wstęp na festiwal w dniach 21-26 maja jest co prawda bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja na wybrane wydarzenia, a zapisy ruszyły 22 kwietnia.

Festiwalowe warsztaty stanowią niezwykle popularna część programu ŁDF, przygotowane zostały z myślą o różnych odbiorcach - zarówno osobach profesjonalnie zajmujących się projektowaniem jak i amatorach; organizatorzy zadbali także o ofertę dla dzieci. Wyboru można dokonać z blisko 20 propozycji, a ich szeroki zakres tematyczny sięga od nauki technik rzemieślniczych (np. Ckliwie na szkliwie) aż po zagadnienie wykorzystania zasobów AI w prototypowaniu (np. Innowacje z AI – jak zwiększyć szanse sukcesu łącząc siły?). Ostatnie wolne miejsca pozostały na spacery szlakiem Anny i Karola Scheiblerów oraz szlakiem łódzkich drzew

Osobna uwaga należy się niezwykle rozbudowanemu Sustainable inclusive space, organizowanemu wraz z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Składają się na nie aż cztery boki tematyczne: Health & Wellbeing: Dobrostan – jak go zmierzyć; Transformation: w kierunku zrównoważonych miast; Biodiversity: jak wygrać z miastem? oraz Design: projektowanie uniwersalne, czyli lepszy świat dla wszystkich. Tu też trzeba się spieszyć z zapisami – ilość miejsc jest ograniczona, a wydarzenie nie będzie transmitowane online.

Harmonogram wydarzeń

Zaplanowane przez organizatorów wydarzenia to dobra okazja na spotkanie w gronie znajomych, ale też możliwość poznania zupełnie nowych, ceniących twórcze działania osób. Tych kilka festiwalowych dni upłynie wszystkim na rozmowach o nowych trendach w designie (Blok: Innowacje, Dostępność vs. Estetyka – czy da się je pogodzić?), projektowaniu strefy komfortu (Blok: Komfort), designie lat ubiegłych, który powraca (Komfort spod znaku vintage, Odkrywanie na nowo, czyli projektowanie graficzne w PRL’u), projektowaniu środowiskowym (Environmental Grapgic Design jako narzędzie w projektowaniu jakościowych wnętrz i architektury) czy o zagadnieniach technologicznych (Czas na komfort: Nowoczesne rozwiązania technologiczne – jak technologia poprawia komfort pracy w branży architektonicznej). Warte udziału są także pokazy filmów: polska premiera wielokrotnie nagrodzonego „Monoblock“ (reż. Hauke Wendler) oraz światowa prapremiera „Odnowa architektury“ (reż. Ewa Trzcionka).

Na ŁDF2024 nie zabraknie oczywiście uwielbianego przez publiczność, niedzielnego ARCHIBLOKu, który w tym roku poświęcony jest tematyce projektowania ogólnodostępnych przestrzeni i temu jakie potrzeby mieszkańców miast powinno się uwzględniać, abyśmy wszyscy czuli się w nich komfortowo. 

„[...] dokonamy zamachu na świętość. Oto bowiem bierzemy na warsztat pojęcie kluczowe dla naszej europejskiej, zachodniej tożsamości i dla wynikającego z niej myślenia o projektowaniu. Tym pojęciem jest komfort. Ma on tę niezwykłą cechę, że dość szybko staje się dla nas niewidzialny” – zapowiada Filip Springer, prowadzący tę część festiwalowego programu. W cyklu eksperckich prezentacji zakończonych debatą wezmą udział: Natalia Olszewska, Agata Szydłowska, Paweł Grobelny, Kasper Jakubowski i Jan Mencwel.

>> SPRAWDŹ HARMONOGRAM ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2024 lodzdesign.com/harmonogram <<

Zaplanuj pobyt

Zwiedzanie ŁDF to też dobry sposób na lepsze poznanie Łodzi – samo centrum festiwalowe mieści się w postindustrialnej przestrzeni dawnego kompleksu Karola Scheiblera (Art_Inkubator, Tymienieckiego 3), a wystawy towarzyszące, w nie mniej klimatycznych miejscach. Warto zajrzeć chociażby do zabytkowej Kotłownia Elektrowni Karola Scheiblera na terenie Fuzji (Zięta Ilustrowany), Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (Fenomen polskiego kilimu), Akademickiego Centrum Designu na terenie słynnego Księżego Młyna (Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł, Przypadek? Nie sądzę, Space of water, Parowe Szczeliny – Procesor Parowy) czy do kameralnej galerii RE:medium, ulokowanej w sercu ulicy Piotrkowskiej (Łódź od kuchni. Słownik łodzianizmów).

Teraz jest idealny moment, aby odpowiednio zaplanować wszelkie aktywności na ŁDF2024, bo jak widać jest z czego wybierać! Jakby tego było mało, organizatorzy zapowiedzieli, że i w tym roku wstęp na wystawy i wydarzenia w Centrum Festiwalowym (Art_inkubator w Fabryce Sztuki) jest bezpłatny. Aby niczego nie przegapić, wystarczy po prostu przyjść (w tym roku nie będą prowadzone transmisje online).

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź.

>> Chcesz wiedzieć więcej? Nie wiesz, jak zaplanować pobyt? Skorzystaj z tych wskazówek:
• Program https://lodzdesign.com/edycja-2024/program/ tu przeczytasz opisy wystaw i wydarzeń ŁDF2024
• Harmonogram https://lodzdesign.com/harmonogram/ tu sprawdzisz program godzinowy ŁDF2024
• Informacje praktyczne https://lodzdesign.com/edycja-2024/informacje/ w tym miejscu znajdują się: ulotka do pobrania, mapa wszystkich lokacji, zasady udziału, zniżki na noclegi i gastronomiczne, a także informacje o sposobie dotarcia komunikacją miejską i pobliskich parkingach. <<

Źródło informacji: Biuro prasowe Łódź Design Festival

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.05.2024, 08:00
Źródło informacji Biuro prasowe Łódź Design Festival
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ