Newsletter

Zdrowie i styl życia

Konferencja prasowa pt. „Szczepienia w dobie pandemii – jak odróżnić prawdę od kłamstw? Medyczne fake newsy groźne niczym wirus?’’

27.05.2021, 08:35aktualizacja: 27.05.2021, 11:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Termin konferencji: 25.05.2021, godz. 17:00

Zaproszeni goście:
• prof. dr hab. n.med. Jarosław Pinkas - konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego; dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego,
• prof. dr hab. Dariusz Jemielniak - Katedra Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym, Akademia Leona Koźmińskiego,
• prof. dr hab. n.med. Teresa Jackowska - konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Podczas konferencji prof. Jarosław Pinkas, prof. Dariusz Jemielniak oraz prof. Teresa Jackowska debatowali jak zachęcać do szczepień, szczególnie młodych ludzi. Obecnie jako społeczeństwo jesteśmy bombardowani informacjami. Coraz częściej z trudem wielu osobom przychodzi odróżnienie prawdy od kłamstw. Obecna z nami od wieków dezinformacja w dzisiejszych czasach za sprawą internetu nabrała charakteru infodemii.

„56-krotny wzrost ilości podróży turystycznych w latach 1950-2018 spowodował, iż świat stał się globalną wioską, w której ograniczenie szerzenia się wirusa to wyzwanie, z którym należy mierzyć się wspólnie. W 2020 roku dostarczano codziennie 250 nowych publikacji na temat COVID-19 i 160 publikacji dotyczących koronawirusa – to pokazuje jak mocno świat nauki zaangażował się w walkę z pandemia, ale również jak bardzo wiedza na temat wirusa ulegała zmianie” – podkreślił prof. Jarosław Pinkas.

O narastającej liczbie nonsensów, z którymi stykamy się na co dzień w sieci mówił prof. Dariusz Jemielniak, który na co dzień bada treści pojawiające się w social mediach. Podkreślał, iż dezinformacja ma swoje źródło zarówno w kraju jak i zagranicą, dla wielu stanowi po prostu źródło zarobku.

Wszyscy prelegenci wspólnie uznali, że największym wyzwaniem dzisiejszego systemu szczepień jest przekonanie wahających się. Profesor Teresa Jackowska podkreśliła rolę, jaką w procesie szczepień pełnią lekarze wraz z całym personelem medycznym, wskazując że empatyczne podejście do każdego pacjenta pozwala na zwiększenie zaufania do szczepień.

Szczepimy się nie tylko by ochronić siebie, szczepimy się dla innych. Warto przekonywać do szczepień – podkreślił na koniec konferencji prof. Jarosław Pinkas.

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG II.

Źródło informacji: Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 27.05.2021, 08:35
Źródło informacji Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ