Newsletter

Zdrowie i styl życia

Koniec chaosu z hulajnogami elektrycznymi w Wiedniu – nowe uregulowania od 2023 r.

19.12.2022, 11:30aktualizacja: 19.12.2022, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

E-Scooter © David Bohmann / PID
E-Scooter © David Bohmann / PID
Możliwość korzystania z wypożyczalni hulajnóg elektrycznych to ciekawa alternatywa w ofercie mobilności zwłaszcza w miastach. Jednak system wypożyczeń powoduje w nich szereg konfliktów z innymi użytkownikami dróg. Dlatego miasto Wiedeń od 2023 roku zaostrza przepisy i reorganizuje cały system.

W związku z dużą liczbą skarg mieszkańców stolica Austrii od przyszłego roku po raz kolejny reguluje korzystanie z e-hulajnóg. W przyszłości wynajęty pojazd nie będzie mógł być zaparkowany na chodniku, każdy jego ruch będzie monitorowany i będzie mógł być zatrzymany automatycznie, w przypadku wjechania w miejsce, w którym nie powinien być używany.

Ankieta przeprowadzona przez Wiedeńską Agencję ds. Mobilności po raz kolejny potwierdziła opinię wiedeńczyków, że przepisy dotyczące użytkowników e-hulajnóg powinny zostać zaostrzone, ponieważ ryzyko odniesienia obrażeń przez pieszych, osoby niedowidzące i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej w ruchliwych miejscach i chodnikach wzrasta. 

Nowe przepisy i wymagania

Nowe uregulowania dotyczą maksymalnej liczby elektrycznych hulajnóg dopuszczonych w dzielnicach centralnych, wprowadzenie stałych miejsc parkingowych i stref ograniczonego ruchu oraz zakazu parkowania na chodnikach. Jednocześnie oferta hulajnóg elektrycznych ma być rozszerzana w dzielnicach zewnętrznych i na ważnych węzłach komunikacyjnych.

W dzielnicach wewnętrznych, w których do tej pory było wiele pojazdów i jednocześnie skarg, liczba dostępnych hulajnóg do wynajęcia będzie znacznie ograniczona. O ile dotychczas w ścisłym centrum było do dyspozycji łącznie 2.500 pojazdów, to zgodnie z nowymi przepisami będzie to 500 pojazdów, a w dalszych dzielnicach 1.500. Liczba dostępnych pojazdów wzrośnie natomiast w dzielnicach peryferyjnych, np. na ostatnich stacjach metra.

Hulajnogi elektryczne będą mogły parkować tylko na przewidzianych dla nich miejscach. Pozycja każdego pojazdu będzie monitorowana w czasie rzeczywistym, ale możliwe będzie również jej późniejsze ustalenie. W tym celu do końca 2023 roku w całym mieście zostanie zainstalowanych łącznie 200 stacji i punktów mobilności, a technicznie nie będzie możliwe, aby ktoś, kto znajduje się 100 metrów od jednej z tych stacji, nie zwrócił pojazdu na swoje miejsce. Prawidłowe parkowanie będą sprawdzać inspektorzy firm wypożyczających e-hulajnogi, ale w przyszłości takie uprawnienie będą mieli również nadzorcy miejsc publicznych. W przypadku nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg, kary poniosą firmy, które z kolei mogą ukarać także użytkowników. Jeśli wykroczenia będą się powtarzać operatorzy utracą wymaganą wiarygodność i będą musieli liczyć się z rozwiązaniem umowy. Dlatego w przyszłości obowiązkiem operatorów będzie dopilnowanie, aby w mieście nie leżały już żadne porzucone pojazdy.

Dzięki rozwojowi technicznemu w przyszłości możliwe będzie wyznaczenie obszarów gdzie wjazd e-hulajnogą będzie niemożliwy, a przy ewentualnej próbie pojazd zatrzyma się automatycznie. Na obszarach, na których obowiązuje ograniczenie prędkości, takich jak strefy dla pieszych, prędkość hulajnogi elektrycznej zostanie automatycznie obniżona.

W przyszłości austriacka stolica będzie stawiała wyższe wymagania nie tylko użytkownikom systemu hulajnóg elektrycznych, ale także samym pojazdom. E-hulajnogi będą musiały być wyposażone w dwa niezależne urządzenia hamulcowe, kierunkowskaz oraz urządzenie emitujące sygnał dźwiękowy. Podstawowym wymogiem będzie również podpora, która ma zapobiegać wywróceniu się pojazdu nawet przy wietrznej pogodzie. Na razie numer rejestracyjny dla hulajnóg elektrycznych nie jest w Wiedniu wymagany.

Źródło informacji: Eurocomm-PR

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.12.2022, 11:30
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.