Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Gmina Łabowa to miejsce tętniące życiem społecznym, kulturalnym, miejsce kreatywnych mieszkańców, gdzie w otoczeniu nieskazitelnej przyrody znajdziesz czas na aktywny wypoczynek.
Jednym z walorów gminy są lasy, które zajmują ok. 71% obszaru administracyjnego. Najcenniejsze drzewostany znajdują się w Barnowcu, Łabowcu i Uhryniu. Zostały one utworzone przed wojną przez miłośnika przyrody, leśnika i dawnego właściciela lasów Adama hrabiego Stadnickiego. Lasy te są ostoją wielu gatunków zwierząt, z których należałoby wymienić niedźwiedzia brunatnego, wilka, dzika, rysia, żbika, jelenia czy sarnę. Ptaki reprezentowane są m.in. przez orła przedniego, orlika, bociana czarnego oraz derkacza.
Gmina słynie z górskiego charakteru środowiska o czym świadczy gęsta sieć potoków, a w okresie zimowym sprzyjające warunki śniegowe. W Kamiannej znajduje się stok narciarski, z którego z zadowoleniem korzystają mieszkańcy, jak i turyści. Ponadto Kamianna słynie z najsłynniejszego w Polsce ośrodka pszczelarstwa prowadzonego przez pana Jacka Nowaka. Pasieka „Barć” posiada nowoczesną rozlewnię miodu, zajmuje się hodowlą pszczelich matek, organizuje szkolenie pszczelarzy i młodzieży, prowadzi sklep z artykułami pszczelarskimi i kawiarnię serwującą wspaniałe miody pitne.
Szczególnie piękny szlak przyrodniczy im. Adama hrabiego Stadnickiego znajduje się w Uhryniu. Liczy on ok. 22 km i prowadzi z Łabowej, przez Uhryń do Hali Łabowskie, następnie na Halę Pisaną, Makowicę i w dolinę Życzanowa koło Rytra. Piękno tych terenów szczególnie docenili malarze – Stanisław Chomiczewski i Tadeusz Ciemierkieiwcz, którzy osiedlili się tu i tworzyli swoje prace.
Szlak niebieski prowadzący przez Halę Łabowską na Runek, Jaworzynę Krynicką i w drugim kierunku na Halę Pisaną i Makowicę. Szlak niebieski przechodzi także przez Kamianną, prowadzi od Ptaszkowej do Krynicy, w kierunku Jaworzyny, Rytra i Doliny Popradu. Poznając szlaki turystyczne zetknąć się można z historią i kulturą mijając cerkwie, stare drewniane chałupy, czy też kapliczki, bądź krzyże. Napotkać można również pomniki, jednym z najbardziej znanych jest pomnik zwany „Wierch nad kamieniem” ze Skałą Składziszczańską, z której rozciągają się malownicze widoki. Ponadto wędrując szlakami turystycznymi możemy cieszyć się pięknem niepowtarzalnej przyrody. Prócz wspaniałych szlaków jakie oferuje gmina w okresie letnim do dyspozycji są atrakcyjne ścieżki dla kolarzy górskich.
Goście mogą w Gminie Łabowa schować się przed codziennym zgiełkiem i zanurzyć w wyjątkowej atmosferze ekskluzywnego wypoczynku, a to wszystko dzięki połączeniu najnowszych trendów i łabowskich tradycji.
Źródło informacji: Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.12.2020, 15:26 |
Źródło informacji | Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych