Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Po zakończeniu tego etapu prac. W kolejnym roboty skoncentrują się w pawilonie głównym i budynkach gospodarczych i administracyjnym. W pawilonie głównym wymienione zostaną wówczas wszystkie instalacje oraz pokrycie budowli. Obecnie trwają prace projektowe tego zadania.
Wracając do pierwszego etapu, przypomnijmy, że zakres prac obejmuje: wzmocnienie wszystkich dźwigarów, oczyszczenie konstrukcji stalowej metodą strumieniowo ścierną, odpylanie i odtłuszczanie powierzchni oraz wykonanie powłoki antykorozyjnej. Niezbędne jest też uzupełnienie ślusarki okiennej, odtworzenie okien otwieralnych i odbudowa mechanizmów otwierania okien, wykonanie nowych obróbek blacharskich na połaciach dachowych, wymiana rynien i rur spustowych. Kolejne prace to: osuszenie ścian piwnic i przyziemia, wykonanie wymiany pokrycia dachu i ścian z wykorzystaniem płyt z poliwęglanu, uzupełnienie pokrycia szklarni nowymi płytami z poliwęglanu. W sumie obejmuje to zabezpieczenie elementów konstrukcji palmiarni, szklarni ciepła i mnożarek o łącznej powierzchni ponad 740 m2.
Fot. ZUS
Legnica: Zarejestruj umowę o dzieło
Legnicka palmiarnia wzniesiona została w 1898 r., dzięki długoletnim staraniom Towarzystwa Upiększania Promenad. W kolejnych latach obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. A w 2015 r. został wpisany do rejestru zabytków.
W palmiarni zgromadzono kolekcję ponad 200 gatunków i odmian roślin, reprezentujących różne strefy klimatyczne: roślinność subtropikalną, tropikalną, basenu Morza Śródziemnego oraz przedstawicieli sukulentów, głównie kaktusów. Pośród roślin mieszkają egzotyczne ptaki, małpki, jaszczurki, żółwie i ryby. Dzięki temu obiekt stanowi jedną z największych dolnośląskich i legnickich atrakcji turystycznych.
- Palmiarnia jest od pokoleń dumą mieszkańców. Odrestaurowana stanie się magnesem przyciągającym turystów. Naszą ambicją jest przywrócenie historycznemu obiektowi dawnej świetności, stosując oczywiście najnowocześniejsze i bezpieczne rozwiązania techniczne – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.01.2021, 09:44 |
Źródło informacji | Legnica |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Których owoców Polacy chcą jeść więcej?
Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców. Wg. Kantar Polska 65% konsumentów, czyli 21 mln osób, zamierza w nadchodzącym sezonie jeść więcej polskich owoców i warzyw. Rekordowe 10 mln Polaków chce kupować więcej truskawek (30%), podobnie jabłek (29%). Porównując wyniki sprzed roku, najbardziej wzrosła ilość deklaracji zakupu borówek (54%), truskawek (34%), malin (18,4%) i polskich jabłek (18%). To dobre informacje dla plantatorów i sadowników. Patrząc na sezon od strony popytowej, chęci nie powinno zabraknąć.- 08.05.2025, 10:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ