Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Obie organizacje łączy misja wspierania zdrowia psychicznego i podnoszenie standardów pracy terapeutycznej z uwzględnieniem bezpieczeństwa i praw pacjentów.
W ramach podpisanego porozumienie PTP oraz PTTPB zamierzają:
Po pierwsze, kontynuować współpracę w zakresie prawnej regulacji zawodu psychologa, którą podjęły podczas konsultacji Ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Po drugie, deklarują chęć współpracy w zakresie prawnej regulacji, definiowania i stosowania psychoterapii jako metody leczenia zaburzeń i stanów klinicznych w obszarze zdrowia psychicznego opartej o założenia Evidence Based Practice (EBP). Stosowanie terminu psychoterapia powinno być zastrzeżone wyłącznie dla tych obszarów, które dotyczą leczenia, a prowadzenie psychoterapii musi być poprzedzone rzetelną diagnozą. Wybór metody, formy i czasu trwania terapii powinien być oparty o zalecenia opracowane na podstawie wyników badań nad skutecznością leczenia w danym problemie klinicznym. Jako takie narzędzie leczenia powinna ona podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia.
„Rozwiązania prawne w tym obszarze muszą zapewniać pacjentom realizację prawa do możliwie najskuteczniejszego leczenia zgodnego z aktualną wiedzą naukową. Poprzez Evidence Based Practice (EBP) w psychoterapii rozumie się praktykę uwzględniającą integrację dwóch obszarów - aktualnej wiedzy opartej na badaniach naukowych i kompetencji klinicznej psychoterapeuty, która pozwala na osiągnięcie celów terapeutycznych z poszanowaniem indywidualnych potrzeb, cech i wartości kulturowych pacjenta. Do opracowania standardów postępowania powinno się wykorzystywać ocenę skuteczności i użyteczności klinicznej metod i technik psychoterapeutycznych przez profesjonalne agencje HTA, a stosowanie metod leczenia w zakresie zdrowia psychicznego powinno podlegać ocenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Podkreślamy istotną rolę odpowiedniego przygotowania zawodowego psychoterapeuty i proponujemy zawężenie możliwości podejmowania kształcenia w tej dziedzinie do wybranych kierunków wykształcenia bazowego.
Jednocześnie wyrażamy stanowisko, że nieuzasadnione i niewskazane jest tworzenie mocą obowiązującego prawa nowych struktur o charakterze samorządowym w zakresie psychoterapii oraz wyrażamy sprzeciw wobec propozycji rozwiązań prawnych mających na celu powołanie nowego samorządu zawodowego zrzeszającego osoby wykonujące świadczenia i usługi psychoterapeutyczne.
Naszym celem jest umożliwienie pacjentom uzyskanie jak najlepszych form pomocy i ochrony ich przed nadużyciami zarówno w obszarze działań informacyjnych, jak i podejmowanych działań legislacyjnych. Jesteśmy otwarci na rozmowy i aktywny udział w stanowieniu jak najlepszego prawa dotyczącego zdrowia psychicznego” - piszą autorzy listu intencyjnego pomiędzy Polskim Towarzystwem Psychologicznym oraz Polskim Towarzystwem Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Porozumienie zostało podpisane przez dr Jadwigę Łuczak-Wawrzyniak, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Agnieszkę Tousty-Ingielewicz, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.
Z treścią listu można zapoznać się pod linkiem: https://www.pttpb.pl/aktualnosci/list-intencyjny-o-wspolpracy-pttpb-i-polskiego-towarzystwa-psychologicznego-w-zakresie-regulacji-psychoterapii-i-psychologii,21
Dodatkowych informacji udzielają:
Grzegorz Marek
sekretarz PTTPB
tel.: +48 605 743 093
e-mail: grzegorz.marek@pttpb.pl
Marcin Szafrański
rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
tel.: +48 508 672 723
e-mail: marcin.szafranski@psych.org.pl
Źródło informacji: PTTPB i PTP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.01.2025, 13:50 |
Źródło informacji | PTTPB i PTP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Cichy nałóg XXI wieku, który zabiera Ci ponad 4 godziny dziennie
Codziennie spędzamy średnio ponad 4 godziny, patrząc w ekran telefonu (+6 godzin w przypadku pokolenia Z). Scrollujemy wszędzie - w tramwaju, w łóżku, przy biurku czy obiedzie. Od czasu pandemii i popularyzacji krótkich filmów (TikTok, Reels) czas przed ekranem znacząco wzrósł. Psycholodzy mówią już o nowej formie uzależnienia.- 17.09.2025, 11:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Scrolly
-
Image
Kantar Polska: Polacy jedzą coraz więcej warzyw
Jeszcze nigdy tak wielu Polaków nie jadło tak wielu różnych warzyw, jak w lecie 2025 roku. Sierpniowe deklaracje konsumpcji wszystkich najpopularniejszych gatunków były najwyższe w historii monitoringu Kantar Polska. Rekordowy był również wskaźnik różnorodności spożycia warzyw i owoców przez Polaków. Wśród najpopularniejszych gatunków sierpnia znalazły się pomidory, ogórki i cebula. Najwyższe wzrosty „sierpień do sierpnia” zanotowały fasolka szparagowa, papryka i buraki ćwikłowe.- 17.09.2025, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
-
Image
Historyczne wzrosty konsumpcji owoców - badania Kantar Polska
Badania zrealizowane w czerwcu, lipcu i sierpniu 2025 roku pokazały kolejne wzrosty ilości Polaków, którzy jedzą owoce. Borówki i śliwki ustanowiły swoje historyczne rekordy konsumpcji, dla malin i truskawek był to najlepszy sierpień w historii. Dla jeżyn i czerwonej porzeczki - drugi wynik w historii, a dla czarnej porzeczki i jej przetworów najlepszy od początku pandemii. Kolejny wzrost miesięczny zanotowały jabłka, które w tym roku zatrzymały wieloletni trend spadkowy. Rekordowy był również wskaźnik różnorodności spożycia owoców i warzyw przez Polaków.- 17.09.2025, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ