Newsletter

Zdrowie i styl życia

Mama chorego przez smog Maćka pisze do europosłów: „Stańcie po stronie prawa do oddychania czystym powietrzem i życia w czystym środowisku”

11.09.2023, 08:47aktualizacja: 11.09.2023, 08:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

HEAL Polska (1)
HEAL Polska (1)
Już w najbliższą środę 13 września eurodeputowani zagłosują nad propozycją aktualizacji przepisów dotyczących jakości powietrza w Unii Europejskiej. Parlament Europejski zadecyduje m.in., czy nowe normy będą spełniać wytyczne naukowe zawarte w rekomendacjach Światowej Organizacji Zdrowia. Mama chłopca chorego z powodu zanieczyszczenia powietrza apeluje do europosłów o ochronę zdrowia i życia dzieci przed zanieczyszczeniami powietrza.

Karolina jest mamą 11-letniego Maćka. Chłopiec od lat boryka się z wieloma problemami zdrowotnymi, a w maju 2023 - jako pierwszy oficjalnie znany pacjent w Polsce - otrzymał diagnozę lekarską wskazującą na zanieczyszczenie powietrza jako przyczynę jego problemów zdrowotnych. W związku z nadchodzącym głosowaniem nad przepisami dotyczącymi jakości powietrza w Unii Europejskiej mama chłopca apeluje do europarlamentarzystów o przyjęcie jak najbardziej ambitnych przepisów chroniących zdrowie przed zanieczyszczeniami powietrza w całej Europie. W opublikowanym na portalu SmogLab liście kobieta wylicza choroby diagnozowane u jej syna: „alergia nieokreślona, alergiczny nieżyt nosa, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, męczący kaszel, przerost migdałków, nadreaktywność oskrzeli, ostre zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych”. W dużej mierze za problemy te odpowiedzialny jest smog, co Maciek odczuwa zwłaszcza w sezonie zimowym.

Pani Karolina wskazuje, że poradą, którą usłyszała w szpitalu, była przeprowadzka - do miejsca o dobrej jakości powietrza. Dlatego wzywa ona polskich posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego o przyjęcie prawa, które nie dopuści do dalszego zatruwania polskiego powietrza (stan powietrza w Polsce wciąż pozostaje jednym z najgorszych w Unii Europejskiej). A razem z nią apeluje w komiksowej formie jej syn Maciek: „przestańcie nas truć!”. Zwraca on uwagę na ignorowanie tematu przez decydentów (którzy w mediach ogłaszają, że „wszystko jest super”) i niedostrzeganie poważnego zagrożenia dla zdrowia, jakim jest zanieczyszczone powietrze, którego wdychanie może przyczyniać się do rozwoju nowotworów (w Polsce notuje się najwyższe stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu).

Nadchodząca sesja plenarna i następujące po niej głosowanie będzie miało decydujące znaczenie dla dopuszczalnych limitów stężeń zanieczyszczeń powietrza w Unii Europejskiej. Jeśli przyjęte zostaną bardziej restrykcyjne limity, kraje będą musiały dążyć do szybszej redukcji emisji szkodliwych substancji. „Przełoży się to na lepsze zdrowie mieszkanek i mieszkańców, mniej chorób przewlekłych, niższe koszty dla opieki zdrowotnej oraz mniej przedwczesnych zgonów - których w Polsce z powodu złego stanu powietrza notuje się każdego roku aż 40 tys. Dlatego od decyzji europosłów zależy, czym będziemy oddychać przez następne dekady” - komentuje Weronika Michalak, dyrektorka organizacji HEAL Polska.

Link do listu pani Karoliny: https://healpolska.pl/wp-content/uploads/2023/09/List-do-europoslow-6.09.23.pdf 

Link do komiksu Maćka: https://healpolska.pl/wp-content/uploads/2023/09/Rysunek-Macka.pdf 

KONTAKT:

Jacek Karaczun

specjalista ds. komunikacji HEAL Polska

e-mail: jacek@env-health.org 

Źródło informacji: HEAL Polska

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.09.2023, 08:47
Źródło informacji HEAL Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii