Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Najbardziej czasochłonne, poza pracą zawodową, są obowiązki domowe i rodzinne (63 proc. badanych) oraz gotowanie (16,5 proc). Choć blisko trzy czwarte dorosłych Polaków (73 proc.) w ciągu ostatniego roku zrobiło coś po raz pierwszy w życiu wyłącznie dla siebie, to jeszcze więcej zaznacza, że musiało porzucić ulubione hobby lub aktywność. Codzienne obowiązki pochłaniają znaczną część dnia, podczas gdy czas ten można byłoby przeznaczyć na to, co sprawia prawdziwą radość, na przykład dłuższy spacer, relaks z książką czy powrót do dawno porzuconego hobby.
Co ciekawe, tylko 2 proc. badanych jest przekonanych, że nic nie skłoniłoby ich do podjęcia aktywności wyłącznie dla siebie. Pozostali mówią wprost: największą barierą jest brak czasu (51 proc.), a następnie kwestie finansowe (46 proc.) oraz brak motywacji (44 proc.).
„Subiektywnie postrzeganą barierą dla rozpoczęcia i utrzymania nowych aktywności są czas i finanse. Paradoksalnie często bywa tak, że jedno zabiera nam drugie. Innym podawanym powodem jest niedostateczny poziom motywacji, ale gdy różne aktywności (np. domowe, zawodowe, rodzinne, towarzyskie) konkurują mocno ze sobą, trudno jest znaleźć i utrzymać w sobie motywację do rozwijania nowych. Czas jest ograniczony i nie możemy go ani >>zmagazynować<<, ani >>odłożyć<<. Dlatego też warto zastanowić się, jak mądrze zagospodarować ten zasób” - komentuje wyniki badań dr Joanna Heidtman, psycholog i socjolog.
Nigdy nie jest za późno na nowe aktywności
Blisko połowa badanych uważa, że wiek nie jest przeszkodą w rozpoczęciu nowych aktywności - czy to sportowych, czy związanych z hobby. Co ciekawe, im starsi jesteśmy, tym bardziej skłaniamy się ku opinii, że jeszcze wiele nowych wyzwań przed nami. Zdecydowanie za późno na rozpoczynanie nowych aktywności - tak wskazuje zaledwie 16 proc. osób w wieku 46-55 lat, podczas gdy wśród najmłodszych badanych odsetek wzrasta do 24 proc. Warto więc popularyzować twierdzenie, że odkrywanie nowych pasji i czerpanie radości z codziennych przyjemności jest możliwe niezależnie od wieku.
Obowiązki domowe i gotowanie - na to Polacy poświęcają najwięcej czasu
Zapytani, czy w ciągu ostatniego roku zrobili coś po raz pierwszy w życiu wyłącznie dla siebie, w większości odpowiadają twierdząco (73%). Dlaczego zatem w większości odpuszczają i nużąca codzienność wygrywa?
Według dr Joanny Heidtman:
„Polki i Polacy są otwarci na nowe aktywności i doświadczenia. Trochę związane jest to z kulturą, która zachęca do rozwoju na wszystkich etapach życia, trochę z coraz większymi możliwościami, by uczyć się nowych rzeczy. Jednocześnie jest nam trudno utrzymać i rozwijać te aktywności. Młodzi respondenci porzucają swoje hobby najczęściej: można to jednak wiązać z etapem życia, w którym poszukujemy swojej ścieżki zawodowo i prywatnie. Co ciekawe, w starszej grupie wiekowej zauważalny jest podobny odsetek >>porzuceń<<. To okres, w którym zazwyczaj zmagamy się z godzeniem wielu ról życiowych: rodziców małych dzieci, ról zawodowych pełnych wyzwań, ról domowych, związanych z dużą ilością codziennych obowiązków. Hobby, pasje, rozwój osobisty >>przegrywają<< wobec aktywności czasem mniej lubianych (np. prawie połowa z badanych wolałaby gotować tylko w dni wolne), ale postrzeganych jako konieczne (np. zakupy, gotowanie)”.
Rozwijanie hobby i rozrywka na liście priorytetów
Pytani o to, jak wykorzystają dodatkowe godziny, Polacy wskazują przede wszystkim na hobby i rozrywkę (53 proc.), relaks i medytację (31 proc.) oraz spotkania z bliskimi (28 proc.). Nieco mniej osób wskazuje na aktywność fizyczną (27 proc.) oraz rozwój osobisty (26 proc.). Młodsi (18-25 lat) chętniej przeznaczyliby dodatkowy czas na sport (32 proc.), natomiast osoby w wieku 46-55 lat preferują hobby i rozrywkę (57 proc.). Okazuje się, że każdy ma swoje sposoby na szczęście - trzeba tylko znaleźć na nie miejsce w grafiku.
Jak odzyskać cenne godziny?
Catering Maczfit to więcej niż gotowe posiłki dostarczane pod drzwi. To rozwiązanie, które pozwala odzyskać kontrolę nad swoim czasem. To wygoda, która smakuje i daje wolność wyboru - nie tylko menu, ale także sposobu spędzania wolnych chwil. Zamiast martwić się o to, co dziś na obiad, można w końcu znaleźć czas na trening, spotkanie z przyjaciółmi czy po prostu relaks. Może więc zamiast po raz kolejny mówić „Nie mam czasu”, warto spróbować coś zmienić?
Raport „Między obowiązkiem a pasją - Polacy przytłoczeni codziennością” prezentuje wyniki badań, zrealizowanych dla Maczfit w lutym 2025 roku na reprezentatywnej grupie 1529 Polek i Polaków. Pełna treść raportu dostępna jest na stronie https://www.maczfit.pl/blog/raport-miedzy-obowiazkiem-a-pasja-polacy-przytloczeni-codziennoscia/.
Źródło informacji: Maczfit
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.03.2025, 15:15 |
Źródło informacji | Maczfit |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Diagnostyka onkologiczna nadal kuleje. Eksperci alarmują: „Rozwiązania potrzebne na wczoraj”
„Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej widzimy konkretne bariery, szczególnie w obszarze diagnostyki. Ale wiemy też, co można i trzeba zmienić” - mówił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, otwierając konferencję online poświęconą najpilniejszym potrzebom systemowym. Brak możliwości rozliczania badań molekularnych z krwi w trybie ambulatoryjnym, niepełne rozpoznania w SOLO-3, przesadna biurokracja i zbyt długie ścieżki decyzyjne - to tylko niektóre z problemów wskazanych przez ekspertów. Kluczowe jest odblokowanie finansowania, uproszczenie procedur, wprowadzenie jednoczasowego skierowania na badania patomorfologiczne i molekularne (warunkowego) oraz przywrócenie akredytacji dla zakładów patomorfologii. „Nie możemy dłużej udawać, że diagnostyka molekularna to dodatek. To warunek skutecznej diagnostyki i leczenia” - podkreśli wielokrotnie eksperci.- 13.05.2025, 16:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ