Newsletter

Zdrowie i styl życia

MSiT: podsumowanie Europejskiego Tygodnia Sportu (komunikat)

30.09.2016, 17:18aktualizacja: 30.09.2016, 17:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSiT informuje:

30 września 2016 roku na PGE Narodowym odbyła się gala podsumowująca obchody Europejskiego Tygodnia Sportu. W wydarzeniu udział wzięli: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, przedstawiciele organizacji, które aktywnie włączyły się w obchody ETS w Polsce oraz laureaci konkursu FotoAktywność. Zaproszenie przyjęli także ambasadorowie projektu: mistrz paraolimpijski i rekordzista świata w skoku wzwyż Maciej Lepiato czwarta w Rio de Janeiro, sztangistka Justyna Kozdryk oraz były piłkarz ręczny Artur Siódmiak.

Dziś na PGE Narodowym wybitni sportowcy podzieli się tym, co dla nich najcenniejsze – swoją pasją i historią swojego sukcesu. Siedzenie na kanapie nie ma sensu. Ruch daje uśmiech i pozwala korzystać ze słońca i otaczającej przyrody. Sport pokazuje mi, że nie jestem słaba. – Justyna Kozdryk.

Miałem zostać stomatologiem, ale kiedy poszedłem na pierwszy trening poczułem, że to jest właśnie to, co chcę robić. Sport jest dziś całym moim życiem. – Maciej Lepiato Sport rozwija organizm, wpływa na poprawę kondycji pozytywnie oddziałuje na jego pracę. Pomaga także w spalaniu zbędnych kalorii zapobiegając tym samym rozwojowi chorób cywilizacyjnych XXI wieku takich jak otyłość, nadwaga. Z drugiej zaś strony sport, zwłaszcza rywalizacja w dużym stopniu wpływa na eliminację złych emocji, daje możliwość rozładowania nagromadzonego stresu, uczy porażki i zwycięstwa, a to bardzo przydatne w życiu umiejętności. – Artur Siódmiak

W gronie ambasadorów ETS znaleźli się również: Marcin Gortat, Oktawia Nowacka, Zofia Noceti-Klepacka, Jerzy Janowicz, Marta Domachowska, Czesław Lang i Zbigniew Bródka.

Europejski Tydzień Sportu odbył się w dniach 10-17 września. Koordynatorem w Polsce było Ministerstwo Sportu i Turystyki. Inicjatywa współfinansowana była ze środków Komisji Europejskiej. Projekt miał za zadanie zaangażować, uświadamiać i inspirować mieszkańców Europy do podejmowania aktywności fizycznej w codziennym życiu. W dniach 10-17 września w wydarzeniach w całej Europie uczestniczyło ponad 2 miliony osób. Sport wychowuje, kształtuje postawy, sport integruje. Najlepszym dowodem na to był Europejski Tydzień Sportu, podczas którego zorganizowano 877 wydarzeń w całej Polsce. Wzięło w nich udział blisko 150 tysięcy uczestników. Zaangażowały się setki gmin, setki szkół, dziesiątki przedszkoli. Europejski Tydzień Sportu pokazał, że Polacy mogą być aktywni. Mam nadzieję, że na tym aktywnym tygodniu się nie skończy, że wciąż będziemy pracować nad tym, aby wolny czas poświęcać na sport. Mają temu służyć także projekty, które wdrażamy w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Dzięki realizacji programu KLUB, wspieramy finansowo małe i średnie kluby. Dzięki tym środkom jednostki mogą opłacić pracę trenera czy zorganizować obóz sportowy. Program KLUB budzi olbrzymie zainteresowanie, a w przyszłym roku środków na ten cel będzie jeszcze więcej. Wkrótce także będziemy wracać do SKS-ów, czyli Szkolnych Klubów Sportowych. To pozwoli nam wspierać sport dzieci i młodzieży na każdym etapie. Oba te projekty staną się podłożem do zmian o zasięgu globalnym dla Polski – podsumował podczas gali Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. Obchodom Europejskiego Tygodnia Sportu towarzyszył konkurs fotograficzny FotoAktywność. Podczas uroczystej gali zostali nagrodzeni laureaci oraz zaprezentowano zwycięskie fotografie. Lista nagrodzonych znajduje się na stronie etspolska.pl.

#BeActive to hasło Europejskiego Tygodnia Sportu. Celem projektu jest odwrócenie niepokojących statystyk dotyczącej aktywności fizycznej mieszkańców Polski. W 2015 r. odsetek Polaków w wieku 15-69 lat spełniających kryteria WHO dot. aktywności fizycznej podejmowanej w czasie wolnym wyniósł 15,5%. Wyniki pokazują również, że prawie połowa Polaków (48%) w wieku powyżej 15 lat w ciągu siedmiu dni poprzedzających badanie nie zadeklarowała żadnego spaceru, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i transportowych (do pracy, sklepu itp.). Brak ruchu wywołuje negatywne skutki dla zdrowia, zwiększa ryzyko występowania chorób serca, cukrzycy, chorób nowotworowych oraz sprzyja nadwadze i otyłości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.09.2016, 17:18
Źródło informacji MSiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii