Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MZ informuje:
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange Polska Agencja Atomistyki (PAA) informuje w swoim komunikacie, że na terenie elektrowni nie doszło do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne. PAA prowadzi dozór jądrowy (monitoruje sytuację radiacyjną w Polsce) 24 godziny na dobę – 7 dni w tygodniu. Zarówno nad Polską, jak i w Europie poziom promieniowania jonizującego nie odbiega od normy. Nie ma zagrożenia radiacyjnego.
W związku z tym Ministerstwo Zdrowia apeluje, by nie przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.
Jod, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Mogą po nim wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka skórna, obrzęk ślinianek, ból głowy, skurcz oskrzeli i zaburzenia układu pokarmowego. Ponadto możliwe jest wystąpienie m.in. nadczynności tarczycy, spowodowanych jodem chorób autoimmunologicznych (choroba Gravesa-Basedowa i Hashimoto), spowodowanej jodem niedoczynności tarczycy. Odnotowano też przypadki zapalenia tarczycy i powiększenia gruczołu tarczowego z wystąpieniem lub bez wystąpienia obrzęku śluzowatego. Jeśli pacjent przyjmie za dużą dawkę jodu, może wystąpić zatrucie jodem z ciężkimi działaniami niepożądanymi, jak zaburzenia oddychania i zaburzenia serca.
Czytaj również na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.09.2017, 18:55 |
Źródło informacji | MZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |