Newsletter

Zdrowie i styl życia

Najważniejsza inwestycja w 200-letniej historii Polfy Tarchomin: leki onkologiczne będą produkowane w Polsce

26.05.2023, 12:51aktualizacja: 26.05.2023, 12:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/T. Klepczyński (1)
Fot. PAP/T. Klepczyński (1)
Budowa fabryki leków onkologicznych Polfy Tarchomin weszła w kolejną fazę - wkrótce znajdujące się w budynku instalacje zostaną obudowane specjalistycznymi ścianami i sufitami farmaceutycznymi. Spółka buduje w Warszawie obiekt, w którym będą produkowane nowoczesne preparaty do walki z nowotworami.

W budynku o powierzchni 12 tys. mkw. powstaną dwie linie produkcyjne: jedna będzie dozować substancje płynne i proszki, druga - dozować proszki i napełniać ampułkostrzykawki. Możliwości obu linii to ponad 20 mln fiolek i 6 mln ampułkostrzykawek rocznie. W obiekcie znajdą się też laboratoria przeznaczone do kontroli jakości i prowadzenia badań rozwojowych.

Szczególne znaczenie będzie miała produkcja leków przeciwnowotworowych stosowanych w leczeniu m.in. raka piersi, w ostrej białaczce czy szpiczaku mnogim. Będą tu także powstawały wysokoaktywne leki wykorzystywane w leczeniu chorób grzybiczych, w reumatologii i w anestezjologii oraz antybiotyki iniekcyjne.

„Pandemia Covid-19 i rosyjska agresja na Ukrainę pokazały, że potężna część produkcji farmaceutycznej powinna być zlokalizowana we własnym kraju. Dlatego inwestujemy w fabrykę leków onkologicznych na warszawskim Tarchominie” - przekonywał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Według niego inwestycja to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku farmaceutycznego, a także sposób na zatrzymanie w Polsce dobrze wykształconych specjalistów, którzy - szukając możliwości rozwoju - wyjeżdżają za granicę.

„Wiemy, że farmacja to rynek, na którym się bardzo dobrze zarabia. Chcemy, żeby jak największa część tej marży zostawała w polskich zakładach. Chcemy też, żeby polscy inżynierowie nie wyjeżdżali z Polski i mogli w Polfie Tarchomin i w podobnych zakładach realizować swoje talenty. Żebyśmy korzystali na tym wszyscy” - mówił Maciej Małecki.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych - taka jest oficjalna nazwa fabryki - będzie miało możliwości, jakich w Polsce nie ma żadna inna firma farmaceutyczna (i jakie ma niewiele zakładów w Europie).

„Zakładów o takim skomplikowaniu, o takiej trudności produkcji, jest tylko kilka. Trafiamy do elitarnego grona. Jednocześnie rośnie bezpieczeństwo lekowe w Polsce” - przekonywał Jarosław Król, prezes Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A.

Jego zdaniem o skali przedsięwzięcia świadczy wysoka kwota inwestycji (blisko 600 mln zł) w stosunku do obrotów Polfy Tarchomin (350 mln zł). Prezes podkreślał, że firma nie odważyłaby się na tak dużą inwestycję, gdyby nie rządowe dokapitalizowanie przedsięwzięcia.

Robert Chabros, kierownik projektu Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych w Polfie Tarchomin, przekonywał, że obiekt jest unikatowy ze względu na zastosowane w nim najnowsze na świecie i sprawdzone za granicą rozwiązania technologiczne.

„Asortyment instalacyjny, służący do realizacji instalacji budynkowych, jest oparty głównie na dostawcach i producentach skandynawskich, niemieckich, luksemburskich, szwajcarskich i austriackich. Kraje takie jak Szwajcaria czy Austria to producenci, którzy od lat działają w farmacji, mają sprawdzone i niezawodne rozwiązania. A tylko takie mogą być stosowane w fabryce, która w okresach zwiększonego popytu powinna działać 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu” - mówił Robert Chabros.

Przedstawiciele Polfy Tarchomin liczą na to, że do końca roku nowy obiekt wystąpi o pozwolenie na użytkowanie. Część niezbędnych urządzeń - jak choćby liofilizator (największy wyprodukowany na rynek Europejski) - jest już na miejscu, inne są w fazie testów. Fabryka ma rozpocząć pracę na przełomie 2024 i 2025 roku.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych zostało nagrodzone w prestiżowym konkursie TopBuilder. To jedna z najbardziej pożądanych nagród na polskim rynku budowlanym, zwycięstwo w kategorii nowo powstałych budynków o nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych, podkreśla elitarność całego projektu, który nie tylko jest doceniany za walory produkcyjne, ale również za zastosowane rozwiązania architektoniczne i instalacyjne.

Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 roku. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. zatrudniają blisko 900 pracowników, posiadają 30 linii produkcyjnych i wytwarzają ponad 50 produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Spółka oferuje pacjentom i lekarzom m.in. najszerszą ofertę klasycznych insulin ludzkich, zapewniając stały dostęp do leku ratującego życie dla chorych na cukrzycę. Polfa Tarchomin jest także największym producentem antybiotyków w Polsce.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.05.2023, 12:51
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.