Newsletter

Zdrowie i styl życia

nal von minden GmbH: koronawirus - uproszczony szybki test antygenowy wykrywa również nowe mutacje wirusa

02.03.2021, 11:03aktualizacja: 02.03.2021, 11:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

nal von minden GmbH
nal von minden GmbH
Szybki test firmy nal von minden GmbH z Niemiec może również niezawodnie wykrywać mutacje wirusa. Test NADAL® COVID-19 Ag wykrywa zarówno szczególnie groźne obecnie "mutanty wirusa" z Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA, jak i pierwotny wariant koronawirusa SARS-CoV-2.

"Wszyscy, którzy używają naszego szybkiego testu antygenowego mogą być pewni, że wykrywane są również obecnie znane mutacje wirusa" - podkreśla Roland Meißner, dyrektor nal von minden GmbH z Moers w Niemczech. Test NADAL® COVID-19 Ag rozpoznaje w wiarygodny sposób, czy dana osoba jest zakażona koronawirusem, czy nie. W każdym przypadku można wykryć mutacje pochodzące z Wielkiej Brytanii, Brazylii lub Południowej Afryki.

Tobias Roth, biochemik nal von minden GmbH, specjalizujący się w wirusologii, wyjaśnia: "Nasz szybki test wykorzystuje tak zwane białko nukleokapsydu jako biomarker do wykrywania infekcji koronawirusem. Białko N jest najobficiej występującym białkiem we wszystkich koronawirusach. Również w zmienionych wariantach wirusa z Wielkiej Brytanii, Brazylii i Południowej Afryki".

Ponadto, zdaniem biochemika Tobiasa Rotha, w przeciwieństwie do białka S, białko N jest mniej podatne na zmiany, czyli rzadziej występuje w zmutowanej postaci. Na przykład, w jednym szczepie wirusa znaleziono od 8 do 11 mutacji w białku S, podczas gdy w białku N tylko od 1 do 2 mutacji. Dlaczego tak się dzieje?

"Wynika to ze struktury koronawirusa" – twierdzi Roth. Białka N otaczają materiał genetyczny (RNA) wewnątrz koronawirusa jako stabilna "powłoka ochronna". Białka S znajdują się na zewnętrznej powłoce wirusa. Wystają one z otoczki wirusowej jak kolce na koronie. "Koronawirusy wykorzystują białka S do przyłączania się do ludzkich komórek, w ten sposób wnikając do ich wnętrza, żeby móc się w nich replikować" - mówi Tobias Roth. Aby proces ten przebiegał sprawnie dla wirusa, mutacje zachodzą w sposób losowy. W ten sposób koronawirusy są w stanie z większym powodzeniem zakażać ludzi.

„Białko N jest zatem doskonałym i wiarygodnym markerem dla szybkich testów antygenowych. Funkcjonuje jedynie jako białko strukturalne i dlatego mutacje dotyczą go tylko sporadycznie - mówi Tobias Roth. Biochemik dodaje jednak: - Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie mutacje pojawią się w białku N w przyszłości. Można sobie wyobrazić, że będzie to miało wpływ na funkcjonalność szybkich testów antygenowych, ale zgodnie z obecną wiedzą i doświadczeniem jest to raczej mało prawdopodobne".

W przypadku zastosowania testu NADAL® COVID-19 Ag, który został właśnie udoskonalony, wystarczy wymaz z przedniej części nosa. Wynik jest dostępny po 15 minutach. Ten uproszczony szybki test jest zatwierdzony w całej Europie od 22 lutego.

KONTAKT:

Hellwig PR

Gabriele Hellwig

tel. +49 40 38 66 24 80

e-mail: info@hellwig-pr.de

Źródło informacji: nal von minden GmbH

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 02.03.2021, 11:03
Źródło informacji nal von minden GmbH
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ