Newsletter

Zdrowie i styl życia

Noszenie maseczek przez chorych na POChP to absolutna konieczność

20.11.2020, 14:35aktualizacja: 20.11.2020, 14:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP
PAP
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to niezwykle groźny czynnik ryzyka zakażenia nowym koronawirusem, dlatego chorujące na nią osoby muszą wyjątkowo na siebie uważać: w ich przypadku konieczna jest izolacja środowiskowa oraz bezwzględne noszenie maseczek.

Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają zdecydowanie większą ekspresję enzymu konwertującego angiotensynę w płucach, który jest receptorem także dla wirusa SARS Cov-2. 

"To oznacza, że POChP jest jak otwarte wrota dla wirusa. Nie tylko zwalczanie wirusa u tych chorych jest upośledzone, ale zarażenie jakimkolwiek wirusem – czy to jest SARS-CoV-2, grypa czy retrowirus – oznacza znacznie cięższy przebieg choroby" – tłumaczy prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 jest u takich osób sześć razy większe, a ryzyko trafienia z ciężką postacią choroby do oddziału intensywnej terapii aż siedemnaście razy większe, w porównaniu do populacji osób zdrowych.

O czym muszą więc pamiętać chorzy na POChP w czasie pandemii?

  • Aby przyjmować dalej zalecane leki i przestrzegać wszystkich dotychczasowych zaleceń dotyczących postępowania niefarmakologicznego (m.in. nie palić papierosów). Pandemia nic w tych kwestiach nie zmienia.
  • Aby pozostać w izolacji środowiskowej. Zachowanie dystansu społecznego w przypadku tych chorych jest konieczne. 
  •  Aby bezwzględnie używać maseczek. „Nie ma mowy o ich zdejmowaniu! Jedyne wskazanie do niestosowania masek to klaustrofobia lub ostre psychozy, czyli wskazania psychiatryczne. Chory na POChP absolutnie nie powinien jej zdejmować, bo one chronią go przed zakażeniem” – podkreśla specjalista.
  •  Aby zaszczepić się przeciwko grypie i przeciwko pneumokokom – te szczepienia skutecznie chronią chorych na POChP przed groźnymi zaostrzeniami choroby i powikłaniami.
  •  Aby mimo izolacji utrzymywać regularną aktywność fizyczną. 
  •  Aby leczyć choroby współistniejące (nie doprowadzać do ich zaostrzenia).
  •  Aby dbać o swoją ogólną kondycję.


Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło:  

Konferencja prasowa „Światowy Dzień POChP”, zorganizowana 18 listopada 2020 r. w ramach kampanii „Płuca Polski”. 

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Data publikacji 20.11.2020, 14:35
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP content” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ