Newsletter

Zdrowie i styl życia

Piwniczna-Zdrój zaprasza

16.11.2020, 14:09aktualizacja: 18.11.2020, 11:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Tadeusz Ogórek/Wieża widokowa
Fot. Tadeusz Ogórek/Wieża widokowa
W Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad, pomiędzy pasmami Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej leży Piwniczna-Zdrój, miasto-uzdrowisko. Zachwycająca pod względem urozmaiconego krajobrazu, licznych źródeł wód mineralnych i górskich potoków. Bliska dzikiej natury - tu można spotkać: jelenia, dzika, rysia, a nawet wilka.

Piwniczna-Zdrój istnieje już ponad 670 lat - miasto królewskie, założone w 1348 r. przez Kazimierza Wielkiego, przy szlaku handlowym na Węgry. Pierwotna nazwa „Piwniczna Szyja” wiązała się z ukształtowaniem terenu, dokładnie ze zwężeniem doliny Popradu. Ruchliwy trakt handlowy na Węgry przyczynił się do rozkwitu gospodarczego miejscowości. Wybudowano młyny, papiernię, folusz, ponadto rozwijało się rzemiosło. W 1801 r. na środku rynku wybudowana została kasta, czyli drewniana skrzynia utrzymująca wodę - zabytkowa studnia stoi do dziś na rynku.

„Kwaśne wody” to nic innego jak lecznicze wody mineralne - bogactwo uzdrowiska. Odkrycie właściwości leczniczych wód i dobry wpływ panującego tu klimatu sprawia, że kuracjusze odwiedzający tę miejscowość dobrze się tu czują. Badania wyznaczyły dwa pierwszoplanowe wskazania lecznicze: choroby układu oddechowego oraz układu trawienia, ponadto wczasowicze mający problemy z ciśnieniem mogą tutaj wyregulować je bez środków farmakologicznych. Aktualnie na terenie Piwnicznej-Zdroju eksploatowanych jest kilka głębinowych otworów. Po kuracji w Piwnicznej-Zdroju ludzie wracają zdrowsi i dłużej czują się dobrze.

Bogactwo lasów, ukształtowanie terenu, rzeki i potoki górskie gwarantują urozmaiconą turystykę górską oraz wypoczynek blisko natury. Widokowych szlaków nie trzeba szukać daleko, samo centrum miasta daje początek wielu oznakowanym ścieżkom. Najlepiej odnajdą się tu osoby umiłowane w pieszych wędrówkach i miłośnicy kolarstwa górskiego. Latem warto skorzystać ze spływu łodziami flisackimi po rzece Poprad do sąsiedniej miejscowości Rytro.

Warto odwiedzić:

Park Węgielnik - Skałki, który jest zagospodarowanym terenem okopów z czasów II wojny światowej. Wytyczono tam leśne ścieżki spacerowe, platformy widokowe, grillowisko, plac zabaw oraz boisko do siatkówki plażowej.

Wieżę widokową na Eliaszówce: Rekomendowana jest trasa z Piwnicznej-Zdrój przez Piwowarówkę na szczyt Eliaszówki, z zejściem na Obidze i dalej do Suchej Doliny. Podczas tej wędrówki miniemy kilka polan gwarantujących urokliwe widoki, tablice przyrodnicze, ławeczki zachęcające do odpoczynku. Dla komfortu na stromych podejściach tego szlaku zamontowane są schody terenowe, znacznie ułatwiające wspinaczkę na szczyt, gdzie jest wieża widokowa o wysokości 20 metrów, z której rozciąga się majestatyczna panorama. Szczyt Eliaszówki to również dobre miejsce na ognisko, znajduje się tu zadaszona altana oraz kolarski tor przeszkód.

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1265 m. n. p. m.). Na trasie podziwiać można cudowne widoki na Tatry, Babią Górę i Trzy Korony. Na szczycie znajduje się platforma widokowa o łącznej wysokości ponad 22 metrów. Takiego widoku jak stamtąd nie zobaczycie nigdzie. Z Radziejowej można zejść do schroniska na Przehybę, gdzie można zjeść posiłek lub przenocować.

Z Piwnicznej-Zdrój wiedzie zachwycająca trasa piesza jak i rowerowa do Jaworek, a stamtąd dojdziecie już do Wąwozu Homole gdzie znajdziecie liczne skały i wodospady.

W omawianej miejscowości do dyspozycji turystów i mieszkańców jest bogata infrastruktura sportowa. Duże możliwości daje Hala Widowisko-Sportowa gdzie znajdziecie nie tylko boiska, ale siłownie, salę fitness i ściankę wspinaczkową. W okresie letnim otwarte jest Kąpielisko na Radwanowie, które czeka na amatorów sportów wodnych. Ścieżki pieszo-rowerowe „Nakło” to istna frajda, poza alejkami rowerowymi są tu dwa specjalnie przygotowane tory pumptrack. Ponadto na terenie całej gminy z łatwością natraficie na liczne boiska wielofunkcyjne i place zabaw.

Raj dla miłośników sportów zimowych! Okoliczne ośrodki narciarskie gwarantują trasy zjazdowe o różnej skali trudności, dzięki temu mogą z nich korzystać nowicjusze oraz wytrawni narciarze. Co więcej, na stoku w Wierchomli Małej znajdziecie profesjonalnie przygotowany snowpark.

Na terenie gminy funkcjonuje kilkadziesiąt obiektów wczasowo-noclegowych: sanatoria, hotele, pensjonaty, schroniska oraz kwatery prywatne.

Miasto aranżuje cykliczne imprezy kulturalne podkreślające lokalny folklor i tradycje. Organizowane są też zawody sportowe min. biegi górskie, maraton MTB, czy wyścigi enduro.

Źródło informacji: Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.11.2020, 14:09
Źródło informacji Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ