Newsletter

Zdrowie i styl życia

Postanowienia noworoczne: Polacy rzucają palenie

22.12.2016, 16:43aktualizacja: 22.12.2016, 16:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polacy rzucają palenie
Polacy rzucają palenie
Rzucenie palenia to nadal jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Każdego roku aż 88 proc. spośród 8,5 mln palaczy w Polsce chce zerwać z nałogiem.

Pomimo, że w latach 2011-2014 odsetek palących Polaków spadł z 39 proc. do 28 proc., z powodu chorób odtytoniowych w Polsce nadal umiera rocznie około 67 tys. osób. Choć przeciętny palacz podejmuje próbę rzucenia nałogu co dwa i pół roku, dym tytoniowy, który zawiera mieszaninę 4000 różnych związków chemicznych, jest przyczyną śmierci co drugiego palacza.

Według ekspertów ochrony zdrowia publicznego popularyzacja i używanie produktów nowej generacji tzw. e-papierosów doprowadziły do znaczącego spadku liczby palaczy w wielu krajach. Eksperci Coalition of Leading Tobacco Harm Reduction Experts walczący z plagą uzależnienia od tytoniu szacują, że w Unii Europejskiej stosowanie takich produktów pomogło ponad sześciu milionom ludzi rzucić palenie, a dziewięć milionów palaczy zmniejszyło liczbę wypalanych papierosów. Statystyki palenia spadają we wszystkich krajach, w których e-papierosy są łatwo dostępne. W Polsce według badań Stowarzyszenia eSmoking Association ponad 50 proc. użytkowników e-papierosów całkowicie rzuciło palenie, a około 80 proc. z tych, którzy nadal palą, zredukowało liczbę wypalanych papierosów tradycyjnych średnio o 13?sztuk dziennie.

Według szacunkowych danych w Polsce żyje ponad 5 mln ludzi, którym udało się rzucić palenie. E-papierosy używa ok. 1,5 mln osób, z których blisko 100% to byli palacze.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.12.2016, 16:43
Źródło informacji eSmoking Association
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ