Newsletter

Zdrowie i styl życia

Powiat Pilski: Weekend z kolejką wąskotorową w Białośliwiu

05.07.2022, 15:12aktualizacja: 05.07.2022, 15:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Starostwo Powiatowe w Pile
Fot. Starostwo Powiatowe w Pile
W miniony weekend odbył się jubileuszowy X Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych w Białośliwiu, który przyciągnął tłumy mieszkańców.

Program zlotu, który zorganizowało Towarzystwo Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej, był niezwykle bogaty, a samo wydarzenie trwało trzy dni. Już w piątek na stacji kolejki w Białośliwiu odbywały się pierwsze przejazdy techniczne parowozów oraz turystyczne dla mieszkańców na trasie Białośliwie/Kocik Młyn/Pobórka Wielka.

W sobotę odbyła się parada pojazdów szynowych, która tradycyjnie przyciągnęła największe tłumy. Uczestniczyło w niej 9 pojazdów, w tym parowóz Borsig z 1925 roku, najstarszy parowóz wąskotorowy w kraju, który przyjechał do Białośliwia z poznańskiej Malty. Tradycyjnie ogromne wrażenie zrobił parowóz Lowa, stacjonujący na białośliwskiej stacji, który po remoncie po raz pierwszy wyjechał na tory w 2019 r. Wcześniej przez ponad 30 lat stał jako eksponat. Wszystkie pojazdy wąskotorowe (rozstaw szyn 600 mm), w tym malutkie wagoniki, jak zawsze budziły ogromną ciekawość. Nie brakowało także chętnych na przejazdy na trasie kolejki.

Uczestników zlotu odwiedził Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Zloty miłośników kolejek wąskotorowych w Białośliwiu to duże wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez powiatu pilskiego. Kolejka jest naszą atrakcją turystyczną i chcemy, aby stała się naszą wizytówką. Niedawno pozyskaliśmy z samorządu Województwa Wielkopolskiego 75 tys. zł na remont taboru oraz dopłaty do przejazdów. Jednym z naszych projektów Partnerstwa dla Rozwoju Krajny, biorącym udział w pilotażowym programie Centrum Wsparcia Doradczego, jest rewitalizacja Wyrzyskiej Kolejki Wąskotorowej w Białośliwiu, na którą także zamierzamy pozyskać dodatkowe środki – mówi starosta.   

Podczas zlotu odbyło się wiele imprez towarzyszących, pikniki rodzinne, występy zespołów muzycznych, dyskoteka pod chmurką oraz prezentacja zabytkowych pojazdów.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.07.2022, 15:12
Źródło informacji Powiat Pilski
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.