Newsletter

Zdrowie i styl życia

Powiat Poznański: Pomóż określić klimat dla jazdy rowerem

30.11.2022, 08:17aktualizacja: 30.11.2022, 08:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
Fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
Doskonale na rowerach czuli się mieszkańcy gmin Tarnowo Podgórne, Oborniki i Czerwonak, w przeciwieństwie do Mosiny, Komornik i Buku. Najlepiej oceniono przyjemność z jazdy i brak ograniczeń mentalnych, najgorzej - bezpieczeństwo poruszania się po jezdniach oraz objazdy robót drogowych. Tak było dwa lata temu. Co zmieniło się w ocenie mieszkańców Metropolii dowiemy się dzięki trwającym właśnie Badaniom Klimatu Rowerowego.

Poruszający się na dwóch kółkach znów mogą wypełnić ankietę przygotowaną przez naukowców i przekazać organizatorom ruchu drogowego informacje, co działa, a co wymaga korekty. Międzynarodowe Badania Klimatu Rowerowego drugi raz obejmują całą Polskę, a opinie najszerzej płyną od mieszkańców naszego regionu.

Szczególnie ochoczo w badaniach biorą udział poznaniacy. Ze stolicy Wielkopolski przyszło już ponad tysiąc opinii. To ewenement na skalę kraju. Oprócz Poznania najwięcej odpowiedzi przysłali dotąd rowerzyści z Mosiny, Dopiewa, Kostrzyna i Komornik. Najmniej z Buku, Kleszczewa, Puszczykowa, Skoków i Stęszewa. Pozostało jeszcze sporo czasu na wypełnienie ankiet. Termin mija 31 grudnia. Pytania można znaleźć pod adresem www.rowerowyklimat.pl, gdzie opublikowane są także raporty z 2020 roku. Przesłanie wskazanej minimalnej liczby formularzy oznacza przygotowanie raportu, który potem trafia do władz samorządowych.

Badanie Klimatu Rowerowego prowadzone jest równolegle w innych europejskich krajach. Realizuje je Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z organizacjami rowerowymi w Europie, które zrzeszone są w ECF – Europejskiej Federacji Cyklistów. Celem jest poznanie opinii rowerzystów o relacjach z innymi uczestnikami ruchu drogowego, o poczuciu bezpieczeństwa i komfortu, o infrastrukturze i o emocjach towarzyszących jeździe na rowerze. Wyniki umożliwią przygotowanie Rankingu Miast Przyjaznych Rowerzystom, czyli wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z jednośladów. Pomoże to również w pracach na rzecz poprawy warunków jazdy i jakości przestrzeni publicznych. Ogłoszenie ogólnopolskich wyników aktualnego badania zaplanowane jest na maj 2023 r.

Metropolia Poznań

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.11.2022, 08:17
Źródło informacji Powiat Poznański
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.