Newsletter

Zdrowie i styl życia

Pracownicy opieki zdrowotnej łączą się w walce z nowotworami regionu głowy i szyi na europejskim kongresie onkologicznym ECCO-ESMO 2013

27.09.2013, 09:00aktualizacja: 27.09.2013, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Europejskie Towarzystwo Leczenia Nowotworów Regionu Głowy i Szyi (ang. EHNS, European Head and Neck Cancer Society) organizuje dzisiaj dzień informacyjny dla pracowników opieki zdrowotnej podczas kongresu ECCO-ESMO 2013 w ramach pierwszego tygodnia wiedzy o nowotworach regionu głowy i szyi;

- 60% przypadków nowotworów głowy i szyi zostaje zdiagnozowanych w zaawansowanym stadium, kiedy często pozostaje już tylko opieka paliatywna nad pacjentem(1);

- Oddziaływanie tych nowotworów na życie i zdrowie pacjentów można znacznie zmniejszyć dzięki zwiększonej świadomości w tym zakresie, która pozwoli na wcześniejszą diagnozę, skierowanie do specjalisty oraz leczenie.

AMSTERDAM - (BUSINESS WIRE) - Europejskie Towarzystwo Leczenia Nowotworów Regionu Głowy i Szyi (EHNS) ogłosiło dzisiaj rozpoczęcie dnia informacyjnego dla pracowników opieki zdrowotnej w ramach pierwszej kampanii Make Sense, czyli tygodnia wiedzy o nowotworach głowy i szyi. Pod względem zapadalności na całym świecie zajmują one szóste miejsce wśród wszystkich nowotworów i są dwa razy częstsze niż rak szyjki macicy. Pomimo to wiedza na temat ich objawów jest wśród wielu pracowników opieki zdrowotnej niewielka - nawet wśród personelu, który mógłby pomóc we wczesnym wykrywaniu tej choroby.

Objawy nowotworów regionu głowy i szyi są często charakterystyczne dla innych powszechnie występujących schorzeń, co opóźnia uzyskanie dokładnej diagnozy. W odpowiedzi na tę sytuację, EHNS staje na czele walki o zwiększoną świadomość w zakresie objawów nowotworów regionu głowy i szyi wśród pracowników opieki zdrowotnej. Pozwoli to na stawianie diagnoz wcześniej i szybsze kierowanie do specjalistów, a tym samym zwiększy szanse na przeżycie każdego z pacjentów. Mimo że wielu lekarzy może zetknąć się z przypadkami nowotworów regionu głowy i szyi tylko raz czy dwa w ciągu całej swojej kariery, niezwykle ważne jest, by pacjenci byli leczeni najwcześniej oraz najdokładniej, jak to tylko możliwe.

"EHNS z zaangażowaniem walczy o lepsze wyniki leczenia osób cierpiących na nowotwory regionu głowy i szyi w Europie. Tego jednak nie da się osiągnąć bez wsparcia ze strony naszych koleżanek i kolegów z sektora opieki zdrowotnej - podkreśla prof. Jean Louis Lefebvre, prezes EHNS, profesor otolaryngologii oraz chirurgii głowy i szyi w centrum Oscar Lambert w Lille (Francja). - W ramach naszych działań na rzecz zwiększania świadomości w zakresie nowotworów regionu głowy i szyi oraz upowszechniania wiedzy na temat ich objawów, na kongresie ECCO-ESMO prowadzimy stoisko informacyjne. Ponadto mamy przyjemność ogłosić uruchomienie nowego serwisu pod adresem http://www.makesensecampaign.eu, gdzie znaleźć można więcej informacji na ten ważny temat".

Według wytycznych międzynarodowych(2) standardem opieki w Europie powinno być multidyscyplinarne podejście do leczenia i badań kontrolnych z udziałem grup wsparcia pacjentów. Dodatkowo, aby poprawić wyniki terapii pacjentów, EHNS postuluje, aby całość procesu leczenia osób z nowotworami głowy i szyi, tam gdzie tylko jest to możliwe, prowadzona była w tzw. centrach doskonałości.

"Obok rosnącej liczby zachorowań i wciąż niskiej świadomości, niepokojący jest fakt, że wielu pacjentów w Europie diagnozowanych jest dopiero w zaawansowanym stadium choroby - powiedział prof. Wojciech Golusiński z Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Wielkopolskiego Centrum Onkologii. - Nawet jeśli lekarze mają do dyspozycji najlepsze dostępne metody chirurgii i leczenia, tak późna diagnoza sprawia, że jego wyniki są dalekie od optymalnych. Dlatego też niezbędne jest połączenie sił pracowników opieki zdrowotnej oraz zaangażowanie w naukę i upowszechnianie wiedzy na temat objawów nowotworów regionu głowy i szyi, co przełoży się na wcześniejszą diagnozę, zmniejszając liczbę pacjentów, u których choroba została wykryta dopiero w zaawansowanym stadium".

Jak wziąć udział w kampanii?

Jeśli chcesz zaangażować się w kampanię i pomóc promować świadomość w zakresie nowotworów regionu głowy i szyi, możesz:

- Odwiedzić stoisko EHNS na kongresie ECCO-ESMO 2013 w Amsterdamie i dowiedzieć się więcej na ten temat od członków EHNS;

- Zainicjować dyskusję - pobierz z Internetu ulotki i plakaty, promuj kampanię Make Sense, zachęcając swoje otoczenie do dyskusji na temat narzędzia do rozpoznawania objawów One-for-Three (Jeden przez trzy);

- Udostępnić filmy - oglądaj i udostępniaj filmy na temat nowotworów głowy i szyi;

- Podpisać się pod petycją kampanii Make Sense - razem z posłami do Parlamentu Europejskiego daj wyraz swojego poparcia dla kampanii Make Sense http://makesensecampaign.eu/petition;

- Dołączyć do dyskusji na Twitterze - użyj hashtagu #makesense i odwiedź kanał @makesensecmpgn.

Więcej informacji na stronie: http://www.makesensecampaign.eu

Informacje dla redaktorów

Kampanię Make Sense wspiera Merck Serono, oddział biofarmaceutyczny Merck, Boehringer Ingelheim oraz Transgene.

Źródła:

(1)Vermorken JB i Specenier P. Ann Oncol 2010;21(Suppl 7):vii252-61.

(2)American Cancer Society National Comprehensive Cancer Network (NCCN). Dermatol Nurs 2005;17(2):119-31.

KONTAKT:

Europejskie Towarzystwo Leczenia Nowotworów Regionu Głowy i Szyi

Fiona Walton

tel. +44 (0)20 3595 2407

e-mail: fwalton@axon-com.com

-

Sophie Ryan

tel. +44 (0)20 3595 2406

e-mail: sryan@axon-com.com

Źródło informacji: Business Wire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2013, 09:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii