Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Polsce według map potrzeb zdrowotnych na schizofrenię choruje 279, 4 tysiąca osób. Schizofrenia diagnozowana jest u około 17 tys. Polaków rocznie, przy czym są to najczęściej ludzie młodzi, w wieku 15-35 lat. Schizofrenia z racji przewlekłego przebiegu i wpływu na wiele wymiarów funkcjonowania społecznego chorych, stanowi poważne wyzwanie dla polityki zdrowotnej. Z uwagi na fakt, że schizofrenia dotyka ludzi młodych generuje nie tylko wysokie koszty bezpośrednie opieki medycznej, ale również znaczące koszty pośrednie związane z absencją chorobową, rentami i utratą produktywności.
Wydatki ZUS w 2016 r. z powodu schizofrenii kształtowały się na poziomie nieco ponad 1,1 mld zł i stanowiły ok. 20 proc. wydatków poniesionych w związku z chorobami z grupy zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Łączne koszty (koszty pośrednie, NFZ, ZUS) związane ze schizofrenią poniesione w 2016 roku to 2,33 mld zł. W tym koszty pośrednie stanowią 30 proc. (691 mln), koszty NFZ 23 proc. (537 mln) oraz koszty ZUS 47 proc. (1,1 mld).
Na konieczność przeprowadzenia zmian systemowych w opiece psychiatrycznej zwracają uwagę dr Małgorzata Gałązka-Sobotka dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz klinicyści m.in. prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii, prof. Jerzy Samochowiec, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii. „Polska psychiatria wymaga opracowania nowego modelu finansowania i organizacji świadczeń uwzględniającego bardziej racjonalne wydatkowanie środków publicznych powiązane z efektem zdrowotnym i zmniejszeniem kosztów społecznych. Szczególnie pilne jest ustanowienie nowych standardów opieki nad pacjentem, a także regularny pomiar i doskonalenie jakości opieki, zgodnie z koncepcją Value Based Health Care”- mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka dyrektor IZOWZ.
„Przejście z lecznictwa zamkniętego do środowiskowego umożliwiającego szybką diagnozę i włączenie kompleksowego leczenia ma szansę przełamać stygmatyzację pacjentów chorujących na schizofrenię i umożliwić im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie” - dodaje dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii.
„Zapewnienie szerokiego dostępu do nowoczesnych, długodziałających leków pozwala zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby oraz koszty świadczeń zdrowotnych w szczególności związanych z hospitalizacją - wspiera funkcjonowanie opieki środowiskowej” - tłumaczy prof. Jerzy Samochowiec.
Na leczenie psychiatryczne przeznacza się średnio w UE ok 6-8 proc. nakładów na ochronę zdrowia, natomiast w Polsce zaledwie 3,2 proc. Warunkiem dla osiągniecia poprawy efektywności w leczeniu pacjentów ze schizofrenią jest zwiększenie finansowania świadczeń do minimum 5 proc. ogólnych wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej.
KONTAKT:
Izabella Dessoulavy-Gładysz
Value Communications
Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia
tel. 600 006 640
e-mail: izwoz@lazarski.edu
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 29.08.2019, 17:25 |
| Źródło informacji | Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Czym wyróżniają się torby bawełniane od MartsBags?
Torby bawełniane od MartsBags to przykład produktów, które łączą estetykę, funkcjonalność oraz odpowiedzialne podejście do codziennych wyborów. Marka koncentruje się na tworzeniu toreb, które sprawdzają się zarówno w życiu prywatnym, jak i w działaniach biznesowych. Produkty te odpowiadają na potrzeby osób poszukujących trwałych i uniwersalnych rozwiązań, które można wykorzystać w wielu sytuacjach, a pełna oferta dostępna w sklepie Mart's Bags pokazuje, jak szerokie zastosowanie mogą mieć dobrze zaprojektowane torby bawełniane. W dalszej części artykułu omówione zostaną kluczowe cechy, które sprawiają, że torby bawełniane MartsBags są chętnie wybierane przez klientów indywidualnych oraz firmy, niezależnie od branży.- 30.12.2025, 09:53
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: MartsBags
-
Image
Jak karmić kota? - przegląd możliwych opcji
Właściciele kotów doskonale wiedzą, że te zwierzęta potrafią być bardzo wybredne w kwestii jedzenia. Wystarczy nie ta miska, niewielka zmiana smaku karmy lub inna błahostka, a możemy być więcej niż pewni, że nasz mruczek za posiłek podziękuje. Czasem też sam sposób podania i tekstura karmy mogą być dla kota problemem. Na szczęście rodzajów diet i sposobów żywienia jest wiele, więc z pewnością znajdziemy coś, co będzie odpowiadać naszemu przyjacielowi.
- 22.12.2025, 10:36
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Zoocial
-
Image
Produkty mleczne w rolach głównych: 20 przepisów, które otwierają branżę HoReCa na nowe możliwości
Potrawy oparte na przetworach polskiego mleka mogą stać się nowymi hitami w menu branży HoReCa: restauracji, kawiarni, baru czy firmy cateringowej - od drobnych przekąsek, przez sycące dania główne, po niebanalne desery. Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny zaprasza branżę HoReCa do nieodpłatnego wykorzystania e-booka zawierającego 20 autorskich przepisów kulinarnych. Wykonanie 5 z nich można też zobaczyć na wideo.- 18.12.2025, 16:19
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: KZSMZR
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ