Newsletter

Zdrowie i styl życia

Tarnowo Podgórne: Otwarcie Tarnowskich Tężni

01.09.2023, 13:55aktualizacja: 01.09.2023, 13:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UG Tarnowo Podgórne
Fot. UG Tarnowo Podgórne
Z okazji otwarcia Tarnowskich Tężni zapraszamy także na dwudniowy otwarty rodzinny Piknik „Na zdrowie! Tarnowskie Tężnie!” (2 i 3 września, ramowy program tego wydarzenia zamieszczamy poniżej).

Z myślą o mieszkańcach i gościach powstało zatem nowoczesne miejsce spotkań i relaksu, w którym będzie można korzystać z leczniczych właściwości wód termalnych – z tężni solankowych, inhalatorium, parku ze ścieżkami i ławkami, pomostu i przyległego stawu, a także polany piknikowej.
 
Tarnowskie Tężnie to kolejny element Termalnego Parku Zdrowia, który już tworzą Tarnowskie Termy i Park Tenisowy.
 
W weekend otwarcia Tarnowskie Tężnie będą otwarte do godz. 20.00, a wstęp do nich będzie bezpłatny. Potem przez cały wrzesień promocyjnie bilet wstęp będzie kosztował złotówkę.
 
Co o Tarnowskich Tężniach warto wiedzieć?
Właściwości tężni solankowej
Otoczenie tężni stanowi niepowtarzalny mikroklimat, dlatego godzinny spacer w zasięgu powietrza nasyconego mikroelementami aerozolu odpowiada 3 dniom pobytu nad Bałtykiem podczas sztormowej pogody, kiedy to w powietrzu unosi się najwięcej leczniczego jodu.
 
Aerozol solny, wytwarzany zarówno na tężni jak też w inhalatorium, działa korzystnie na drogi oddechowe poprawiając ich funkcjonowanie, wspomaga też układ odpornościowy i uzupełnia niedobór jodu.
Zaleca się korzystanie z kompleksu Tarnowskich Tężni w profilaktyce, wspomaganiu i rehabilitacji organizmu z uwzględnieniem indywidualnych zaleceń lekarza.
 
Wskazaniem do korzystania z Tarnowskich Tężni są: zapalenie oskrzeli i zatok, przewlekłe nieżyty nosa, gardła i zatok, astma oskrzelowa, rozedma i pylica płuc oraz niedoczynność tarczycy.
 
Pobyt w strefie okołotężniowej zaleca się:

- osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia – godzina
- dzieci od 1 roku życia – pół godziny

Pobyt w inhalatorium zaleca się następująco:

- osoby powyżej 12 roku życia – 25 minut
- dzieci od 1 roku do 12 roku życia – 15 minut

 Przebywanie w strefie okołotężniowej oraz w inhalatorium należy stosować zamiennie. Całkowity czas spędzony w tężniach nie może przekraczać godziny.
 
Źródło solanki termalnej w Tarnowie Podgórnym  odkryto w sierpniu 2011 roku na głębokości 1200 m.   
Solanka o temperaturze 45,7oC czerpana jest  z odwiertu GT-1, który mieści się w pobliżu Tarnowskich Term. Od 2015 roku solanka ta wykorzystywana jest do kąpieli w basenach solankowych wewnętrznych i zewnętrznych.
W 2018 roku powstała koncepcja budowy Tarnowskich Tężni, aby umożliwić wykorzystanie biochemicznych właściwości lokalnej solanki w formie aerozolu wytwarzanego podczas spływania solanki po gałązkach tarniny, a także w urządzeniu umieszczonym w inhalatorium.  A 2 września 2023 roku nastąpi uroczyste otwarcie Tarnowskich Tężni.
 
Program Pikniku „Na zdrowie! Tarnowskie Tężnie!”
2 września (sobota), 15.00 – 18.00
godz. 15.00 rozpoczęcie pikniku
godz. 16.00 część oficjalna – uroczyste otwarcie Tarnowskich Tężni
W programie m.in. koncert zespołu DownTown Braas, mini golf Black Water Links, tory przeszkód dla dzieci i loteria z nagrodami z Akademia Reissa, dmuchany plac zabaw, pokazowe masaże z Tarnowskie Spa Natura, strefa Vision Express, strefa zdrowia – darmowe konsultacje medyczne w strefie Enel Med (porady lekarskie i rehabilitacyjne, badanie ciśnienia, badanie poziomu glukozy)
 
3 września (niedziela), 12.00 – 17.00
W programie: joga, pilates i spinning z Klubem Fitness Piwnica pod Termami, YOLO Fotobudka 360, ZUMBA z Dajaną Wiśniewską, mini golf Black Water Links, tory przeszkód dla dzieci i loteria z nagrodami z Akademia Reissa, dmuchany plac zabaw, szachy ogrodowe i mini symultana z Korona Zakrzewo Sekcja Szachowa, strefa sportu dla najmłodszych z OSiR Tarnowo Podgórne, atrakcje dla dzieci z Kraina Rekina oraz pokazowe masaże z Tarnowskie Spa Natura.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.09.2023, 13:55
Źródło informacji Tarnowo Podgórne
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii