Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Z myślą o mieszkańcach i gościach powstało zatem nowoczesne miejsce spotkań i relaksu, w którym będzie można korzystać z leczniczych właściwości wód termalnych – z tężni solankowych, inhalatorium, parku ze ścieżkami i ławkami, pomostu i przyległego stawu, a także polany piknikowej.
Tarnowskie Tężnie to kolejny element Termalnego Parku Zdrowia, który już tworzą Tarnowskie Termy i Park Tenisowy.
W weekend otwarcia Tarnowskie Tężnie będą otwarte do godz. 20.00, a wstęp do nich będzie bezpłatny. Potem przez cały wrzesień promocyjnie bilet wstęp będzie kosztował złotówkę.
Co o Tarnowskich Tężniach warto wiedzieć?
Właściwości tężni solankowej
Otoczenie tężni stanowi niepowtarzalny mikroklimat, dlatego godzinny spacer w zasięgu powietrza nasyconego mikroelementami aerozolu odpowiada 3 dniom pobytu nad Bałtykiem podczas sztormowej pogody, kiedy to w powietrzu unosi się najwięcej leczniczego jodu.
Aerozol solny, wytwarzany zarówno na tężni jak też w inhalatorium, działa korzystnie na drogi oddechowe poprawiając ich funkcjonowanie, wspomaga też układ odpornościowy i uzupełnia niedobór jodu.
Zaleca się korzystanie z kompleksu Tarnowskich Tężni w profilaktyce, wspomaganiu i rehabilitacji organizmu z uwzględnieniem indywidualnych zaleceń lekarza.
Wskazaniem do korzystania z Tarnowskich Tężni są: zapalenie oskrzeli i zatok, przewlekłe nieżyty nosa, gardła i zatok, astma oskrzelowa, rozedma i pylica płuc oraz niedoczynność tarczycy.
Pobyt w strefie okołotężniowej zaleca się:
- osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia – godzina
- dzieci od 1 roku życia – pół godziny
Pobyt w inhalatorium zaleca się następująco:
- osoby powyżej 12 roku życia – 25 minut
- dzieci od 1 roku do 12 roku życia – 15 minut
Przebywanie w strefie okołotężniowej oraz w inhalatorium należy stosować zamiennie. Całkowity czas spędzony w tężniach nie może przekraczać godziny.
Źródło solanki termalnej w Tarnowie Podgórnym odkryto w sierpniu 2011 roku na głębokości 1200 m.
Solanka o temperaturze 45,7oC czerpana jest z odwiertu GT-1, który mieści się w pobliżu Tarnowskich Term. Od 2015 roku solanka ta wykorzystywana jest do kąpieli w basenach solankowych wewnętrznych i zewnętrznych.
W 2018 roku powstała koncepcja budowy Tarnowskich Tężni, aby umożliwić wykorzystanie biochemicznych właściwości lokalnej solanki w formie aerozolu wytwarzanego podczas spływania solanki po gałązkach tarniny, a także w urządzeniu umieszczonym w inhalatorium. A 2 września 2023 roku nastąpi uroczyste otwarcie Tarnowskich Tężni.
Program Pikniku „Na zdrowie! Tarnowskie Tężnie!”
2 września (sobota), 15.00 – 18.00
godz. 15.00 rozpoczęcie pikniku
godz. 16.00 część oficjalna – uroczyste otwarcie Tarnowskich Tężni
W programie m.in. koncert zespołu DownTown Braas, mini golf Black Water Links, tory przeszkód dla dzieci i loteria z nagrodami z Akademia Reissa, dmuchany plac zabaw, pokazowe masaże z Tarnowskie Spa Natura, strefa Vision Express, strefa zdrowia – darmowe konsultacje medyczne w strefie Enel Med (porady lekarskie i rehabilitacyjne, badanie ciśnienia, badanie poziomu glukozy)
3 września (niedziela), 12.00 – 17.00
W programie: joga, pilates i spinning z Klubem Fitness Piwnica pod Termami, YOLO Fotobudka 360, ZUMBA z Dajaną Wiśniewską, mini golf Black Water Links, tory przeszkód dla dzieci i loteria z nagrodami z Akademia Reissa, dmuchany plac zabaw, szachy ogrodowe i mini symultana z Korona Zakrzewo Sekcja Szachowa, strefa sportu dla najmłodszych z OSiR Tarnowo Podgórne, atrakcje dla dzieci z Kraina Rekina oraz pokazowe masaże z Tarnowskie Spa Natura.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.09.2023, 13:55 |
Źródło informacji | Tarnowo Podgórne |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Diagnostyka onkologiczna nadal kuleje. Eksperci alarmują: „Rozwiązania potrzebne na wczoraj”
„Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej widzimy konkretne bariery, szczególnie w obszarze diagnostyki. Ale wiemy też, co można i trzeba zmienić” - mówił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, otwierając konferencję online poświęconą najpilniejszym potrzebom systemowym. Brak możliwości rozliczania badań molekularnych z krwi w trybie ambulatoryjnym, niepełne rozpoznania w SOLO-3, przesadna biurokracja i zbyt długie ścieżki decyzyjne - to tylko niektóre z problemów wskazanych przez ekspertów. Kluczowe jest odblokowanie finansowania, uproszczenie procedur, wprowadzenie jednoczasowego skierowania na badania patomorfologiczne i molekularne (warunkowego) oraz przywrócenie akredytacji dla zakładów patomorfologii. „Nie możemy dłużej udawać, że diagnostyka molekularna to dodatek. To warunek skutecznej diagnostyki i leczenia” - podkreśli wielokrotnie eksperci.- 13.05.2025, 16:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ